Które miasta w 2020 roku straciły najwięcej? Niektóre budżety uszczuplały aż o 10 proc.
Samorządy znowu straciły przez pandemię, a kolejny rok nie stworzy szansy na odrobienie strat. Dodatkowo Polski Ład wprowadza szereg ulg podatkowych, przez które dochody w lokalnych budżetach skurczą się jeszcze bardziej. Oto najnowsze dane z rankingu miast.
Najbogatszym miastem jest Warszawa
Pandemia uszczupliła lokalne budżety z kilku powodów. Po pierwsze, wpływ na zamożność mieszkańców, a zarazem na wpływy podatkowe, miał koronakryzys i lockdown. Podatnikom niejednokrotnie obcinano pensje, wiele osób straciło pracę, mniej zarabiały także samorządy.Miasta ucierpiały nie tylko przez niższe wpływy podatkowe. Zmniejszyły się też wpływy np. ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy z racji obniżania stawek czynszowych w lokalach komunalnych. W Lublinie czy Zielonej Górze spadek dochodów własnych w 2020 roku wyniósł około 10 proc.
Jeszcze większe spadki zanotowały Grudziądz czy Sopot. Rekordowy spadek odnotowano w Krynicy Morskiej, której dochody własne zmniejszyły się w 2020 r. o połowę.
Z rankingu za 2020 rok wynika, że niezmiennie najbogatszym miastem jest Warszawa. Wśród miast na prawach powiatu najwięcej oszczędził Sopot. Wysoką pozycję zajmuje też miasto powiatowe Polkowice i Kleszczów wśród gmin wiejskich, a Mazowsze to lider po raz szósty.
Prezydent Sopotu tłumaczy ceny w mieście
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski został zapytany o drożyznę w tym popularnym wśród turystów mieście. Samorządowiec wskazuje dość ciekawe powody wysokich obecnie cen i ostrzega wczasowiczów, że będzie jeszcze gorzej.Po wprowadzeniu Polskiego Ładu zaczną się bowiem prawdziwe "paragony grozy". – Jest drogo, bo po pierwsze jest to miasto, które dba o estetykę. Nie ma tu bud i straganów, jest zielono i czysto. Ale też nie ukrywajmy, że ci ludzie muszą zarobić trochę więcej, bo przez tak długi czas byli wyciszeni – tłumaczył w programie "Newsroom WP" Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.Może cię zainteresować: Indonezja buduje prawdziwy "Park Jurajski". Kontrowersyjna inwestycja to m.in. tysiące waranów