Chcesz więcej zarabiać? Zmień pracę! Coraz większa presja na podwyżki

Natalia Gorzelnik
Koszty życia w Polsce rosną, więc chcemy zarabiać więcej. Pracodawcy muszą mierzyć się z coraz większą presją na wzrost płac. Często - jak twierdzą - przekraczającą ich możliwości. Eksperci radzą pracownikom - by wynegocjować odpowiednią stawkę, najlepiej po prostu zmienić pracę.
Średni poziom wynagrodzeń oferowany w ofertach pracy jest teraz średnio o 25 proc. wyższy niż w ubiegłym roku. Fot: Sora Shimazaki /Pexels

Jak uzyskać podwyżkę?

– Zmiana pracodawcy jest w Polsce najbardziej skutecznym sposobem uzyskania podwyżki – mówi w “Rzeczpospolitej” Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy.

Jak wynika z badania firmy Antal, średni poziom wynagrodzeń w ofertach składanych specjalistom i menedżerom jest teraz średnio o 25 proc. wyższy niż w ubiegłym roku, a na niektórych stanowiskach, np. w IT, sięga 40 proc.

Ze zmian skorzystało już sporo pracowników. 45 proc. osób, które zmieniły w ostatnich sześciu miesiącach pracę, jako powód tej zmiany wskazało wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy - podaje w czerwcowym badaniu agencji zatrudnienia Randstad.


– Presji płacowej sprzyja polityka rządu i NBP, który zwleka z podniesieniem stóp procentowych – uważa Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP.

Z kolei rząd wspiera politykę rosnących transferów społecznych, nie przeciwdziałając wzrostowi cen energii, żywności czy mieszkań. Wszystkie te działania prowadzą do wzrostu oczekiwań inflacyjnych, a te naturalnie muszą prowadzić do zwiększania presji płacowej – co nie jest trudne, zważywszy na problemy z podażą pracy.

Pieniądze to nie wszystko

Jak pisaliśmy w InnPoland, coraz bardziej palącym problemem w polskich firmach - poza niesatysfakcjonującymi płacami - są szefowie. A mówiąc bardziej kulturalnie: "niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy”.
Czytaj także: "Ludzie odchodzą od szefów, a nie z firmy". Piekło rotacji w polskich firmach trwa
– Niezaprzeczalną prawdą jest to, że ludzie odchodzą od szefów, a nie z firmy. Czasami mimo najlepszych chęci, procesów, procedur i różnych zachęt organizowanych przez działy HR największą bolączką pracownika jest po prostu szef lub szefowa – zauważa w rozmowie z INNPoland.pl dr Wojciech Karczewski, kierownik kierunku Zarządzanie i Przywództwo na SWPS.

W Polsce od kilku lat wskaźniki fluktuacji pracowników są najwyższe na tle pozostałych państw Unii Europejskiej. W roku 2017 nasz kraj, z wynikiem 27%, zajmował pod tym względem pierwsze miejsce. Z danych Monitora Rynku Pracy z roku 2019 wynika zaś, że poziom rotacji pracowników w Polsce wyniósł średnio 22%.