"Kometa wymiotów" i leżenie z głową w dół. Sprawdź, czy nadajesz się na astronautę
Nie każdy nadaje się na astronautę. Jak się okazuje, fakt ten można prosto sprawdzić nawet w warunkach ziemskich. Badacze wpadli bowiem na pewien osobliwy pomysł.
Nie każdy może zostać astronautą
Poza wymaganymi w kosmosie umiejętnościami i dobrym stanem zdrowia trzeba mieć jeszcze odporny układ krążenia. Brak siły ciążenia sprawia, że krew nie spływa w dół ciała. Jak uczula magazyn Focus to zaburza krążenie na tyle, że może powodować zanik mięśni serca.Stan nieważkości można osiągnąć podczas lotu parabolicznego specjalnie przystosowanym do tego samolotem. Takie testy u większości wywołują mdłości, dlatego należący do NASA samolot przezwany został „Vomit Comet”.
Lot paraboliczny ma też inną wadę – jest drogi i trwa bardzo krótko. Stosuje się więc też inne, pośrednie metody. Można na przykład rejestrować reakcję układu krążenia, gdy badany leży z głową w dół. Praca układu krążenia i serca w takich warunkach jest źródłem cennych danych.
Najmłodszy człowiek w kosmosie
Temu 18-latkowi można pozazdrościć ojca. Właściciel holenderskiej firmy inwestycyjnej kupił synowi bilet na lot w kosmos z Jeffem Bezosem. Nastolatek stał się tym samym najmłodszą osobą w kosmosie. Oliver Daemen to 18-letni student fizyki,.Młody mężczyzna ukończył w zeszłym roku liceum i ma licencję pilota. Kosmosem interesuje się od dzieciństwa, a jego oczkiem w głowie są rakiety kosmiczne. Właśnie dlatego obecnie studiuje fizykę i zarządzanie nowymi technologiami na Uniwersytecie Utrechtu w Holandii.