PKO ma oficjalnie nowego prezesa. To od niego będzie zależeć największy bank w Polsce

Katarzyna Florencka
Największy bank działający w naszym kraju już oficjalnie ma nowego prezesa. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła kandydaturę Jana Emeryka Rościszewskiego. Zastępuje on Zbigniewa Jagiełłę, który na stanowisku szefa PKO BP utrzymał się przez ponad 11 lat.
Jan Emeryk Rościszewski został zatwierdzony przez KNF na stanowisko prezesa PKO BP Fot. PKO BP

Nowy prezes PKO

KNF jednogłośnie zatwierdziła kandydaturę Jana Emeryka Rościszewskiego na stanowisko prezesa zarządu PKO BP – poinformowano w piątkowym komunikacie. Dotąd Rościszewski był jedynie pełniącym obowiązki prezesa: 8 czerwca Rada Nadzorcza banku warunkowo powołała go na najwyższe stanowisko i zwróciła się o zgodę do KNF.

Rościszewski zastępuje Zbigniewa Jagiełłę, funkcję prezesa największego polskiego banku pełnił od 14 września 2009 roku do 8 czerwca 2021 roku – czyli łącznie ponad 11 lat, niezależne od opcji politycznej, która właśnie była u władzy. Jagiełło był m.in. inicjatorem powstania Polskiego Standardu Płatności BLIK opartego na aplikacji mobilnej IKO.

Kim jest Jan Emeryk Rościszewski?

Przed awansem Rościszewski był wiceprezesem PKO BP odpowiedzialnym za obszar rynku detalicznego. Jak pisał serwis naTemat.pl, jego CV dość dobrze wpasowuje się w wymagania stawiane przed prezesem wielkiego banku. Choć ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie edukował się w Institut d’Etudes Politiques de Paris, jest też posiadaczem dyplomu Executive MBA i uprawnień brokera ubezpieczeniowego.


Na początku lat 90-tych Rościszewski pracował we Francji dla AXA Banque oraz AXA International i Groupe Azur. Do polskiego biznesu wrócił w 1993 roku w roli członka zarządu TU Azur Ostoja S.A., a także TUnŻ Azur Życie S.A. Później pomagał rozwijać się nad Wisłą francuskiemu bankowi BNP Paribas.

Przez pierwsze dwie dekady nowego tysiąclecia Jan Emeryk Rościszewski pełnił różne wysokie funkcje kierownicze w sektorze ubezpieczeniowym. W tym zasiadał w Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń, której przez pewien okres był wiceprzewodniczącym. Do Grupy PKO BP Rościszewski trafił w 2016 roku i zajął się sektorami leasingu, faktoringu i kredytów hipotecznych.

Prywatnie nowy prezes PKO BP jest silnie związany z Kościołem: w okresie stanu wojennego był członkiem Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Od wielu lat Jan Emeryk Rościszewski jest Kawalerem Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego. Aktualnie sprawuje on nawet funkcję szpitalnika Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl