Pierwszy taki związek zawodowy. Nie trzeba mieć etatu, żeby do niego przystąpić
Powstał pierwszy związek zawodowy dla pracowników nie zatrudnionych na etacie. Oficjalnie wystartował 10 września 2021 roku. Inicjatorzy zakładają, że w połowie 2022 roku związek może liczyć nawet 100 tys. członków, czyli blisko 15 proc. wszystkich zarobkujących na własny rachunek.
Nowy związek zawodowy
Ogólnopolski Związek Zawodowy Samozatrudnionych nosi nazwę "wBREw". Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", jest to pierwsza tego typu organizacja w Polsce. Można ją było powołać dzięki zmianie przepisów, która "umożliwiła zrzeszanie się zatrudnionym na innych podstawach niż umowa o pracę". Zmianę tę wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 roku.Mimo że znowelizowane przepisy związkowe obowiązują też od 1 stycznia 2019 roku, to do tej pory samozatrudnieni i zleceniobiorcy nie przystępują masowo do organizacji pracowniczych.
– Wielu zatrudnionych uważa, że wystarczy się zapisać, zapłacić składkę i ktoś ma za nich wymusić lepsze warunki pracy. A przecież zrzeszamy się po to, aby wspólnie coś wywalczyć – podkreślił z rozmowie z "DGP" Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność".
Założyciele "WBREw" nazywają siebie przedsiębiorcami, którzy "mają dość drapieżnego państwa, zawyżonych podatków i zaniżonej emerytury". Opowiadają się także za równością wszystkich podmiotów gospodarczych wobec prawa oraz wobec fiskusa. Nie zgadzają się tym samym na wyzysk samozatrudnionych przez korporacje i rynkowych monopolistów.
Stażyści będą mogli zakładać związki zawodowe
Celem związku zawodowego jest ochrona interesów danej grupy, które mogą być rozmaite. Od 1 stycznia 2019 roku prawo zakładania i wstępowania w szeregi związków zawodowych mają m.in. zleceniobiorcy i usługobiorcy.Świadczenie pracy na innej podstawie niż stosunek pracy obejmuje przede wszystkim zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne. Dotyczy to przede wszystkim umów o świadczenie usług, umów zlecenia oraz umów o współpracę, ale też stażystów.
Możliwość tworzenia związku zawodowego przysługuje również członkom zarządów spółek handlowych otrzymujących wynagrodzenie z tytułu sprawowanej funkcji oraz osobom na stanowiskach kierowniczych. Może to z kolei prowadzić do powstania związków zawodowych menedżerów.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl