Ranking najbiedniejszych regionów. Za nim idą pensje, których nie można pozazdrościć

Aleksandra Jaworska
GUS opublikował właśnie dane regionalne pokazujące nie tylko, w których miejscach kraju PKB jest wytwarzany, ale i gdzie powstaje go najwięcej na jednego mieszkańca. Za danymi stoją nie mniej istotne zarobki. Region warszawski, gdzie mieszczą się m.in. siedziby największych firm, dominuje nie pierwszy raz. Na drugim biegunie są woj. lubelskie i warmińsko-mazurskie.
Na biegunie najmniejszych zarobków są woj. lubelskie i warmińsko-mazurskie (fot. ysuel/123RF.COM)

Regiony Polski w tworzeniu PKB

Jak podaje Business Insider w dwóch najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionach Polski powstaje prawie 30 proc. PKB całego kraju. Stolica i jej okolice zdominowały PKB jeśli chodzi o sektor finansowy. Z kolei najbardziej rolniczym regionem jest woj. mazowieckie z wyłączeniem regionu Warszawy. Największa koncentracja przemysłu jest za to w woj. śląskim.
Najmniej polskiego PKB powstawało w woj. opolskim i lubuskim. Nie są to jednak najbiedniejsze regiony Polski, wszystko zależy bowiem od liczby mieszkańców. PKB na mieszkańca woj. opolskiego wynosiło 79,1 proc. średniej krajowej, a lubuskiego - 81,2 proc. Oba województwa są więc na 10. i 12. miejscu w kraju na 17 regionów. Inni, pod tym względem, mają gorzej.


Do najbiedniejszych województw można zaliczyć woj. lubelskie, przy którym GUS wyliczył, że PKB na głowę wynosi zaledwie 68,2 proc. średniej krajowej. Niewiele lepiej jest w woj. warmińsko-mazurskim z 68,4 proc. średniej dla Polski.

Tu zarabia się najlepiej w całej Polsce

Zwykliśmy uważać, że w dużych ośrodkach zarabia się najlepiej. Najnowszy ranking zarobków w Polsce według miast zmusza jednak do ponownego zweryfikowania tej tezy, w głównej mierze biorąc pod uwagę szczegóły zgromadzonych danych. Jak się okazuje, niewielka Podkowa Leśna bije pod tym względem Kraków czy Poznań.

Największą wartość mediany dochodów mieli mieszkańcy Warszawy, a najmniejszą mieszkańcy Cedyni leżącej w województwie zachodniopomorskim. Na uwagę zasługuje fakt, że aż cztery z pięciu miast o największych wartościach mediany leżą w województwie mazowieckim.

Podkowa Leśna znalazła się na drugim miejscu zestawienia, zaraz za Warszawą. Mediana zarobków wynosi tam 52 525, 22 złotych czyli około 4 400 złotych miesięcznie.
Czytaj także: Kierowcy na Wyspach pilnie poszukiwani. Zdesperowani pracodawcy płacą krocie