Przyznano Nagrodę Nobla z fizyki. Te badania pokazały nam prawdę o globalnym ociepleniu
Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki zostali Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi. Nagrodzono ich za "przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych zjawisk fizycznych".
Za co przyznano Nobla z fizyki 2021?
Dwaj pierwszy nagrodzeni nobliści są badaczami zmian klimatycznych. Jak możemy dowiedzieć się z uzasadnienia nagrody, Syukuro Manabe pokazał, jak zwiększony poziom dwutlenku węgla prowadzi do wzrostu temperatury na Ziemi. Jego badania są podstawą rozwoju obecnych modeli klimatycznych.Klaus Hasselmann stworzył natomiast model łączący pogodę i klimat. Jego prace pomogły w udowodnieniu, że rosnąca temperatura atmosfery spowodowana jest emisją CO2 przez człowieka.
Trzeci laureat, Giorgio Parisi, jest natomiast specjalistą od systemów złożonych i mechaniki kwantowej. Jego odkrycia należą do najważniejszych wkładów do teorii systemów złożonych i pozwoliły nam zrozumieć oraz opisać wiele materiałów i zjawisk, nie tylko w dziedzinie fizyki, ale także matematyki, biologii, neuronauk i uczenia maszynowego.
– Modele klimatu to narzędzia pozwalające nam wykonywać w rzeczywistości wirtualnej doświadczenia, których nie moglibyśmy wykonać w laboratorium. To tu możemy stworzyć setki planet, do których atmosfery wprowadzimy różne ilości gazów cieplarnianych i sprawdzimy, co z tego wyniknie. Syukuro Manabe całą swoją karierę, już od lat sześćdziesiątych poświęcił tworzeniu modeli – uważa dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki UW.
Podkreśla też, że prace jego i Klausa Hasselmanna pomogły potwierdzić wpływ człowieka na klimat i stanowią podstawy współczesnego modelowania klimatu. – Ta dziedzina stale się rozwija i pozwala nam patrzeć nie tylko w przeszłość, ale i przyszłość. Powinniśmy w jaki największym stopniu korzystać z jej osiągnięć, aby uniknąć grożących nam w związku z globalnym ociepleniem niebezpieczeństw – jak dodaje.
Nobel z medycyny i fizjologii
W poniedziałek 4 października Instytut Karoliński w Sztokholmie zdecydował, że tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie dotyczące receptorów temperatury i dotyku."Nasza zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji ze światem. W codziennym życiu odczucia te są dla nas oczywiste, ale w jaki sposób impulsy nerwowe są inicjowane, abyśmy mogli odczuwać temperaturę i ciśnienie? Na to pytanie odpowiedzieli tegoroczni laureaci Nagrody Nobla" – tak swoją decyzję uzasadnił komitet przyznający nagrodę.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl