Sfotografował rzadkie zjawisko widziane z kosmosu. Naukowcy nie wierzyli w jego istnienie

Aleksandra Jaworska
Fani kosmicznych tematów mogą się szeroko uśmiechnąć. Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pochwalił się właśnie zdjęciem, które uchwyciło niezwykle rzadkie zjawisko występujące w ziemskiej atmosferze. Do tej pory nie wierzono, że istnieje.
Niezwykle rzadkie zjawisko sfotografowane z komosu (fot. 123rf.com/sdecret)

Na zdjęciu z ISS

Jak informuje Pesquet, autor zdjęcia z ISS, jeszcze kilkadziesiąt lat temu sfotografowane przez niego zjawisko obserwowali jedynie piloci, a naukowcy nie do końca wierzyli w jego istnienie.

Dzięki Międzynarodowej Stacji Kosmicznej możliwe jest jednak monitorowanie i fotografowanie także tych zjawisk, które, jak pisze Pesquet, mogą wpływać na klimat naszej planety. Pesquet pochwalił się fotografią tzw. przejściowego zjawiska świetlnego uchwyconego nad Europą. Na fotografii widzimy niezwykle rzadkie uderzenie pioruna w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to wyraźne zdjęcie zjawiska, którego istnienie jeszcze nie tak dawno było poddawane w naukową wątpliwość.

Tak wygląda wschód Słońca oglądany z kosmosu

Kosmicznych zaskoczeń jest w ostatnim czasie znacznie więcej. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała z kolei niezwykłe nagranie: możemy na nim podziwiać, jak wyglądają wschody i zachody Słońca z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na co dzień te widoki mogą podziwiać jedynie astronauci.


Nagranie trwa godzinę i możemy na nim zobaczyć aż dwa wschody Słońca. Jeden z nich rozpoczyna się w okolicach 20. minuty filmu, a drugi - 36. Taki kosmiczny widok, widziany z perspektywy astronautów, może zrobić ogromne wrażenie.
Członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co 90 minut okrążają świat, a rozpędzony do prędkości 7,66 km/s statek przemierza w tym czasie orbitę okołoziemską. To zresztą jeden z powodów, dla których stacja ISS to dla wielu wymarzone miejsce podróży.
Czytaj także: Można już rezerwować lot w kosmos balonem. Ceny biletów zwalają z nóg

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl