PKO BP ma nową prezes. Co wiadomo o Iwonie Dudzie?

Aleksandra Jaworska
Iwona Duda została powołana przez Radę Nadzorczą PKO Banku Polskiego na stanowisko prezesa banku, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Stanowisko obejmie 23 października. Dotychczas pełniła m.in. funkcję prezesa zarządu Alior Banku.
Od ponad 20 lat Iwona Duda jest związana z rynkiem finansowym (fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Iwona Duda w zarządzie PKO BP

"Zarząd PKO Banku Polskiego (...) informuje, że rada nadzorcza banku powołała z dniem 23 października 2021 r. Panią Iwonę Dudę na stanowisko wiceprezesa zarządu banku na bieżącą wspólną kadencję, (...) która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r." – jak można było przeczytać w oficjalnym komunikacie PKO BP.

Duda zastąpiła na fotelu prezesa Jana Emeryka Rościszewskiego, który szefował bankowi niecałe pół roku. On sam objął stanowisko po Zbigniewie Jagielle, wieloletnim szefie największego polskiego banku.

Kim jest Iwona Duda?

Nowa prezeska PKO BP to przede wszystkim polska ekonomistka i urzędnik państwowy. Ukończyła Wydział Ekonomiczno-Społeczny Szkoły Głównej Handlowej i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. Już w latach 90. pracowała w Ministerstwie Finansów w Departamencie Długu Publicznego, a także w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.


Od 1998 do 2005 zajmowała stanowisko dyrektora w Urzędzie Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, a następnie w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Na przestrzeni lat pełniła różne funkcje w instytucjach rynku finansowego, m.in. jako:
Przedostatnimi pełnionymi przez nią funkcjami były doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członkini Rady Nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. Z kolei w marcu 2021 roku Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na powołanie Iwony Dudy na stanowisko prezesa zarządu Alior Banku.

Iwona Duda zastąpiła na fotelu prezesa Jana Emeryka Rościszewskiego, który szefował bankowi niecałe pół roku. Jego prezesowanie po Jagielle, jak pisze Wyborcza, uznane było za kontynuację wizji Morawieckiego.

Nowy prezes zrezygnował po czterech miesiącach

W połowie października 2021 roku ówczesny prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację ze stanowiska. Z zarządu zostali odwołani również Rafał Antczak i Jakub Papierski.

Tuż po publikacji informacji o rezygnacji Rościszewskiego podziękowania za "profesjonalizm i wielką pracę na rzecz PKO BP" oraz życzenia "sukcesów i powodzenia w realizacji nowych, ważnych zadań na rzecz Polski" złożył mu na Twitterze minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Warto przypomnieć, że Rościszewski prezesem był dość niedługo – w czerwcu 2021 r. zastąpił odchodzącego Zbigniewa Jagiełło, który zarządzał bankiem przez blisko 12 lat. KNF wydała oficjalną zgodę na prezesurę Rościszewskiego zaledwie we wrześniu bieżącego roku.
Czytaj także: Tyle zarabiają prezesi państowych spółek. I co roku... dostają podwyżki

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl