Bezpieczny jak HMS. Sprawdzamy, dlaczego ekosystem Huawei to coś, czemu naprawdę można zaufać

Redakcja INNPoland
Osoby stojące za Huawei Mobile Services zadbały nie tylko o zapewnienie użytkownikowi świetnej funkcjonalności (włączając w to integrację pomiędzy różnymi urządzeniami owej marki). Mnóstwo czasu, energii i doświadczenia poświęcono również w celu zagwarantowania najwyższego poziomu ochrony. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób ten ekosystem zadba o twoje bezpieczeństwo? Zapraszamy do lektury.
Fot. mat. prasowe
Wszystko zaczyna się w momencie pierwszego uruchomienia telefonu i zalogowania do konta ID Huawei. Integruje ono wiele zaawansowanych funkcji, które wykrywają ewentualne zagrożenia, zapobiegają im, a także oferują wsparcie w sytuacjach zagrożenia (np. wówczas, gdy utracisz swoje urządzenie).

To właśnie dzięki ID Huawei możesz logować się w naprawdę bezpieczny sposób zarówno do usług mobilnych producenta (począwszy od chmury, poprzez płatności, aż po multimedia), jak i bezstresowo korzystać z aplikacji oraz witryn zewnętrznych.

Jeżeli na koncie podjęta zostanie próba dokonania istotnej operacji – zmiany hasła bądź też logowania się na nowym urządzeniu – zostajesz poinformowany o niej przy pomocy wiadomości SMS, e-maila lub powiadomienia push.

Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz zareagować szybko i skutecznie; również korzystając z pomocy oferowanej przez zespół pomocy technicznej firmy Huawei. Dodajmy, iż w celu zwiększenia poziomu ochrony, ilość prób logowania i resetowania hasła jest ograniczona.

Podpowiedź: jeżeli zależy ci na zmaksymalizowaniu swojego bezpieczeństwa, możesz skorzystać z opcji uwierzytelniania wieloskładnikowego, w którym dostęp do cennych danych będzie możliwy dopiero po każdorazowej weryfikacji przy pomocy wiadomości SMS lub e-maila.
Fot. mat. prasowe
Chmura Huawei

Umożliwia tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym (bezpłatnie otrzymujesz do dyspozycji aż 5 GB) oraz synchronizowanie danych pomiędzy twoimi urządzeniami, a wszystko to przy wykorzystaniu czterech warstw najnowocześniejszych zabezpieczeń cyfrowych.

Zdjęcia, filmy, dokumenty, notatki, wpisy w kalendarzu, ustawienia urządzeń, hasła oraz zakładki w przeglądarce Huawei – wszystko to chronione jest m. in. przy pomocy zaawansowanego protokołu HTTPS, a także zaszyfrowanych kluczy dynamicznych. Co ważne, dotyczy to zarówno przesyłu do chmury, jak też magazynowania oraz ewentualnego udostępniania zasobów innym osobom.

Dodajmy, iż pliki, hasła i twoje dane osobowe przechowywane są wyłącznie na serwerach znajdujących się na terenie Unii Europejskiej (mówiąc precyzyjniej: w Irlandii i Francji), a firma Huawei zadbała o to, aby zarządzanie zawartością chmury było procesem szybkim, łatwym i przejrzystym.

Co w przypadku rzeczy, które z jakichkolwiek względów chcesz przechowywać wyłącznie lokalnie? Huawei Mobile Services daje ci pod tym względem pełną swobodę wyboru. Może to dotyczyć np. danych płatniczych wprowadzonych do aplikacji Portfel, bądź też informacji zebranych przez aplikacje Huawei Assistant∙TODAY oraz Huawei Zdrowie.

Zapisane w pamięci telefonu, zostaną zabezpieczone m. in. przy pomocy unikalnego kodu urządzenia oraz specjalnego chipa, a także losowego klucza, którego nie może rozszyfrować nawet producent.

Nie możemy pominąć również tego, iż firma Huawei położyła ogromny nacisk na zmaksymalizowanie poziomu bezpieczeństwa i ochrony prywatności dzieci korzystających z jej usług mobilnych. Rodzic lub opiekun może stworzyć w ID Huawei specjalne konto, które pozwoli monitorować sposób, w jaki jego podopieczny korzysta z urządzeń elektronicznych.

Dotyczy to nie tylko możliwości kontrolowania dostępu do internetu, lecz także sposobów zbierania informacji na temat młodego użytkownika przez aplikacje i witryny internetowe, a także modyfikowanie oraz usuwanie wszelakich danych osobowych.

Przeglądarka Huawei oraz multimedia

Mnóstwo zaawansowanych funkcji znajdziesz również w fabrycznej przeglądarce, którą wyposażono m. in. w funkcję wykrywania złośliwych adresów URL (jest domyślnie włączona i nie musisz jej konfigurować). Należysz do osób, które z niechęcią podchodzą do ciasteczek? Skorzystaj więc z funkcji bezpiecznego przeglądania stron internetowych oraz Trybu prywatnego.

Aby chronić naszą prywatność jeszcze skuteczniej zarówno pliki cookie, jak i dokładna lokalizacja urządzenia nie są przekazywane stronom trzecim. Huawei uniemożliwia również identyfikację twojej osoby – w tym celu wyniki wyszukiwania przesyłane są dopiero po anonimizacji.

Na wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności możesz liczyć także podczas konsumowania multimediów. Korzystasz z firmowych aplikacji Huawei do słuchania muzyki i oglądania materiałów wideo? A więc możesz być pewien, że witrynom internetowym oraz platformom streamingowym nie zostaną przekazane jakiekolwiek informacje, które mogłyby zostać połączone bezpośrednio z twoim urządzeniem.

Jeżeli zdecydowałeś się na synchronizację firmowej przeglądarki z Chmurą Huawei, wyczyszczenie historii oraz danych witryn na jednym urządzeniu sprawi, że znikną również z innych sprzętów zalogowanych do twojego ID Huawei.
Fot. mat. prasowe
Huawei AppGallery

Czy wiesz, że to pierwszy na świecie sklep z aplikacjami, który wymaga od programistów uwierzytelniania się przy użyciu prawdziwego nazwiska? Mało tego: każdy z deweloperów współpracujących z Huawei podlega regularnym kontrolom, natomiast moment pojawienia się aplikacji w sklepie poprzedza tzw. uwierzytelnienie czteroskładnikowe.

Dzięki temu możesz być pewien, że każdy program znajdujący się w AppGallery przeszedł szereg rygorystycznych testów i spełnia wyśrubowane normy dotyczące ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

Uprawnienia takie jak np. dostęp do twojej lokalizacji lub kontaktów przyznawane są aplikacjom wyłącznie za twoją zgodą – w sposób przejrzysty i zrozumiały – natomiast wszystkie zgody, jakie wyraziłeś, możesz wycofać w dowolnym momencie.

Kluczową sprawą jest to, że Huawei dba o zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa również wtedy, gdy postanowisz zainstalować aplikację ze źródła niezależnego, np. korzystając ze sklepu apkpure.com bądź też stron producentów.

O tym, jak poważnie podchodzi się tutaj do kwestii ochrony najbardziej newralgicznych danych świadczy również fakt, iż zablokowana została możliwość instalowania nieautoryzowanych aplikacji bankowych; tych, które nie są zintegrowane z ekosystemem Huawei Mobile Services.

Sytuacje podbramkowe

Czas porozmawiać o scenariuszu, w którym zgubiłeś telefon lub też został ci skradziony. W takich momentach nierzadko okazuje się, że strata materialna jest najmniejszym z problemów; znacznie istotniejszą kwestią staje się bowiem obawa o utratę cennych danych. Zwłaszcza wówczas, gdy trafiły w niepowołane ręce.

W podobnych przypadkach pierwszą linią obrony stają się najwyższej klasy zabezpieczenia biometryczne, które stosuje firma Huawei (do dyspozycji daje ci nie tylko kod zabezpieczający, lecz także dopracowany czytnik linii papilarnych oraz system rozpoznawania twarzy).

Co dalej? Możesz skorzystać z funkcji Znajdź urządzenie, dzięki której poznasz jego aktualną lokalizację. W momencie, gdy uruchomisz tzw. Tryb utracenia, sprzęt automatycznie zacznie oszczędzać energię; tak, aby zmaksymalizować czas, w którym możesz skontaktować się z jego obecnym posiadaczem.

Jeżeli ziścił się najczarniejszy ze scenariuszy (kontakt telefoniczny oraz wiadomości wysyłane na urządzenie nie przyniosły oczekiwanego skutku), pamiętaj o możliwości zdalnego zablokowania urządzenia, a także trwałego usunięcia całej zawartości jego pamięci, włączając w to hasła i ustawienia.

Smartfon zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych, a do ponownej aktywacji niezbędne będzie twoje hasło ID Huawei, co czyni go bezużytecznym dla nieuczciwego znalazcy lub złodzieja. Ty natomiast możesz westchnąć z ulgą – nie utraciłeś cennych danych, przecież wszystkie zostały zapisane w Chmurze Huawei.

Materiał powstał we współpracy z firmą Huawei