Emeryci mają problem. Nie obejmie ich ważna ulga z Polskiego Ładu
W Polskim Ładzie zaplanowano podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, ale seniorzy, którym dobrze się powodzi, nadal zapłacą podatki. Wydaje się, że rządzący nie traktują seniorów jako klasy średniej, bo ta konkretna ulga ich omija. Powstał więc postulat, by dołączyć emerytów do zapisów.
Polski Ład. Emeryci bez ulgi dla klasy średniej
"Negatywnie oceniamy brak w Polskim Ładzie rozwiązań podatkowych dla osób pobierających wyższe emerytury. W trakcie prac nad ustawą OPZZ proponował zastosowanie do emerytur wynoszących powyżej 5 tys. zł tzw. ulgi dla klasy średniej. Konsekwentnie podtrzymujemy ten postulat" – piszą w komunikacie działacze z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.Przedstawiciele OPZZ twierdzą, że taka zachęta może dłużej utrzymać starszych pracowników na rynku pracy oraz zachęci ich do dbałości o regularne odprowadzanie składek.
Obecnie "zapisy przyjęte w Polskim Ładzie są zniechęcającym sygnałem, ostrzegającym przed wieloletnim zatrudnieniem jako nieopłacalnym, bowiem wypracowana przez długie lata wyższa emerytura podlega zwiększonemu opodatkowaniu" – przekonują związkowcy.
Nowe emerytury, stare emerytury
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Sejm przyjął nową ustawę dot. emerytur, która wprowadzi rewolucyjne rozwiązania. Nie dla wszystkich będą one na plus.Najważniejsza zmiana dotyczy zasad przeliczania. Osoby mające tzw. nowe emerytury będą mogły przeliczać świadczenia tak jak obecnie. Jeżeli osoba nadal pracuje, to ZUS nowe składki - odłożone już po emeryturze - podzieli przez przewidywany czas życia i o taką kwotę podwyższy emeryturę. Inaczej sprawa będzie się miała z osobami z tzw. starymi emeryturami, czyli urodzonymi przed 1 stycznia 1949 r. Jeżeli nadal dorabiają, ich świadczenie będzie podwyższane (przeliczane) poprzez doliczenie po 1,3 proc. z tytułu każdego roku składkowego.
Rozwiązanie to będzie niekorzystne, bo nie skorzystają już z nowej kwoty bazowej. Jak przypomina dziennik, obecnie emeryci przy przeliczaniu zyskują podwójnie. Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosi wysokość świadczenia.
Po wprowadzeniu zmian, dorabianie na emeryturze przestanie być dla nich opłacalne. Będą stratni o nawet kilkaset złotych miesięcznie.