Potrzebujesz zmienić pracę? Możesz ubiegać się o dodatkowe pieniądze z ZUS-u
Niewiele osób wie o rencie szkoleniowej. To dodatkowe pieniądze dla tych, którzy muszą zmienić pracę ze względów zdrowotnych. Sam ZUS zaznacza jednak, że mimo wypłat renty już od blisko 20 lat, nie jest to dość popularne świadczenie.
Renta szkoleniowa ZUS
Urząd zaznacza, że niewiele osób sięga po przysługujące im z tytułu renty szkoleniowej pieniądze i przypomina, na jakich zasadach można wnioskować o świadczenie. Środki te przede wszystkim są przyznawane osobie, która z przyczyn zdrowotnych nie może wykonywać danej pracy i dla której przekwalifikowanie jest jedyną szansą pozostania na rynku pracy.Utrata zdrowia nie musi oznaczać wykluczenia z rynku pracy. W tym okresie ubezpieczeni mogą sięgnąć po pieniądze z ZUS. Urząd podaje, że renta szkoleniowa jest przyznawana danej osobie z tytułu niezdolności do pracy, która nie może kontynuować wykonywanej pracy, ale po przekwalifikowaniu się, zdobyciu nowego zawodu będzie mogła nadal być aktywna zawodowo.
– Gdy tracimy zdrowie i pracę w wieku 30, 40 lat, to jednak myśli się o przyszłości, w której istotne miejsce zajmuje praca, możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Warto, więc skorzystać z pomocy ZUS, żeby zyskać szansę na pozostanie na rynku pracy – mówi Radiu ZET Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Ubezpieczony może wziąć udział w kursach doszkalających na koszt ZUS-u. Rencista może odbywać kurs przez pół roku, choć urząd może wydłużyć ten czas. Podczas szkolenia ubezpieczony będzie dostawał rentę szkoleniową, która wynosi obecnie 75 proc. podstawy wymiaru renty.
Nadciąga zmiana zasad rozliczania składki ZUS
Niektóre zawiłości ZUS trzeba zrozumieć i innymi należy być z kolei na bieżąco. Nowe przepisy Polskiego Ładu dotyczące składki zdrowotnej dla np. pomagającego w firmie małżonka uderzą w małe biznesy. Chodzi o zmianę zasad rozliczania składki zdrowotnej za osoby współpracujące w biznesie. Ich miesięczna składka zdrowotna wyniesie powyżej 500 złotych.Aktualnie składka zdrowotna za osobę współpracującą jest obowiązkowa. Teraz wynosi 381,81 złotych miesięcznie, z czego większość przedsiębiorca może odliczyć od podatku.
– Składka zdrowotna za osoby współpracujące wyniesie teraz 9 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału poprzedniego roku. W 2021 r. kwota bazowa to 5656,51 zł, w przyszłym będzie na pewno wyższa. Miesięczna składka zdrowotna wyniesie więc powyżej 500 zł – wyjaśnia Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.