oddział ZUS'u w Olsztynie w budynku wielopiętrowym z parkingiem dla aut osobowych
Składka zdrowotna uderzy w rodzinny biznes (fot. Artur Szczepanski/REPORTER)
Reklama.

Przedsiębiorca zapłaci więcej

Aktualnie składka zdrowotna za osobę współpracującą jest obowiązkowa. Teraz wynosi 381,81 złotych miesięcznie, z czego większość przedsiębiorca może odliczyć od podatku. Jak szacuje "Rzeczpospolita" przepada jedynie około 53 złotych miesięcznie. W skali roku około to z kolei łącznie ok. 600 złotych.
Składka zdrowotna za osoby współpracujące wyniesie teraz 9 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału poprzedniego roku. W 2021 r. kwota bazowa to 5656,51 zł, w przyszłym będzie na pewno wyższa. Miesięczna składka zdrowotna wyniesie więc powyżej 500 zł – wyjaśnia Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.
Główną niekorzyścią jest fakt, że kwota składki wzrośnie, ale i nie będzie jej już można odliczyć. Ekspertka "Rz" podkreśla, że ta podwyżka dotknie zarówno dobrze zarabiających przedsiębiorców, jak i tych najmniejszych, mających mało dochodowe biznesy.

Mamy jeden z najgorszych systemów podatkowych

Polska pod względem podatków wypada na tle innych gorzej niż słabo. Potwierdza to ranking International Tax Competitiveness Index co roku sporządza Tax Foundation. Według twórców rankingu aktualną piętą achillesową polskiego systemu podatkowego okazuje się przede wszystkim skomplikowanie.
Polska wypadła źle również pod względem bazy podatkowej dla opodatkowania konsumpcji. Pod względem skomplikowania opodatkowania osób prawnych zajęliśmy 28. miejsce, opodatkowania osób fizycznych 30., a biorąc pod uwagę opodatkowanie konsumpcji znaleźliśmy się na już na niechlubnym, ostatnim 37. miejscu.
Czytaj także:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl