Warszawa będzie "chmurową stolicą Europy". Google otwarło ogromne centrum technologiczne

Iga Kołacz
Google otworzył w Warszawie siedzibę Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud - jest to największe w Europie biuro zajmujące się rozwiązaniami chmury obliczeniowej Google. Na otwarcia obecny był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W Warszawie otwarto największe biuro technologii Google Cloud w Europie (fot. materiały prasowe)
Zlokalizowane w Warszawie Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud skupia ekspertów od rozwoju technologii chmury obliczeniowej, z doświadczenia których korzystają klienci Google Cloud na świecie (kadra centrum jest międzynarodowa - pracownicy pochodzą z ponad 20 krajów). Gigant technologiczny podkreślił, że nie ma w Europie tak dużego zespołu, który zajmowałby się chmurą.

Szefem Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud jest Dan Decasper, wiceprezes Google. W wyświetlonym podczas spotkania nagraniu wideo, Decasper podkreślił, że warszawscy inżynierowie już odpowiadają za opracowanie takich produktów, jak Google Compute Engine czy Google Kubernetes Engine. Ponadto rozbudowywany jest dział Cloud Networking, który zajmuje się rozwojem globalnej infrastruktury sieciowej. Dodał, że centrum pracuje również nad rozwiązaniami z zakresu analizy danych.
Biuro Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud(fot. materiały prasowe)
Od kwietnia br. działa już lokalny ośrodek przetwarzania danych Google Cloud. - Kontynuujemy realizację naszej wizji, by Warszawa stała się chmurową stolicą Europy - powiedziała Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google Polska. Jednocześnie zaznaczyła, że Warszawa ma „ogromny potencjał i zapewnia doskonałe warunki do przyciągania najlepszych ludzi w sektorze nowych technologii”.

Trzaskowski na otwarciu biura Google

Na otwarciu nowej siedziby Google obecny był Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy. - Osiem czy dziewięć lat temu byłem w Kalifornii w głównym kampusie Google i nie marzyłem, że będziemy mieli podobne miejsce w Warszawie i to tak szybko. Bardzo się z tego cieszę - mówił Trzaskowski. Zaznaczył, że w Warszawie znajdują się ludzie z „nieprawdopodobnym potencjałem”.
Szefowa Google Polska Magdalena Kotlarczyk i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski(fot. IKO)
- Jednym z najważniejszych naszych zadań jest stworzenie warunków do rozwoju i zachęcanie inwestorów, żeby przyjeżdżali do Warszawy. Bardzo się cieszę, że mamy zupełnie inny etap tego rozwoju, bo Warszawa to już nie miejsce, gdzie firmy chcą mieć swój back office, tylko to jest miejsce, gdzie inwestorzy chcą się rozwijać w zupełnie inny sposób - właśnie otwierając kreatywne biura - dodał prezydent Warszawy.

Pracownicy wracają do biur

Od wybuchu pandemii koronawirusa pracownicy Google pracowali zdalnie, zaś do biura przychodzili wyłącznie chętni. Od tego tygodnia będą pracowali w systemie hybrydowym. Docelowo w biurze będą spędzać trzy dni w tygodniu, a pozostałe dwa dni - zdalnie. Chcąc zapewnić pracownikom przestrzeń, biurka będą przydzielane losowo, w zależności od liczby osób, które pojawią się w biurze danego dnia.
(fot. materiały prasowe)
W budynku znajdują się przestrzenie warsztatowe i szkoleniowe z przeznaczeniem zarówno dla pracowników, jak i firm, które będą chciały się szkolić z technologii Google Cloud. Na pracowników czekają także: pokój muzyczny, pokoje z przeznaczeniem na drzemki czy do posiedzenia z małym dzieckiem, a także siłownia i kawiarnia.


Nowe biuro zlokalizowane jest w kompleksie The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego. Firma technologiczna wynajmuje w nim 14 pięter (od 18. do 31. piętra).

Pierwsze biuro w Polsce Google otworzył w 2006 roku, a w 2015 roku powstał Campus Google for Startups na warszawskiej Pradze. W ostatnich trzech latach zespół polskiego oddziału firmy powiększył się trzykrotnie, do 800 osób.
(fot. materiały prasowe)

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl