PiS oddaje Poczcie Polskiej za "wybory Sasina"? Podjęto decyzję o potężnym dofinansowaniu

Joanna Stawczyk
Ministerstwo Aktywów Państwowych postanowiło, że wesprze Pocztę Polską S.A. Mowa o dokapitalizowaniu w wysokości 190 milionów złotych. Wszystko po to, aby dopracować infrastrukturę logistyczną. To pierwszy tak duży strzał finansowy dla Poczty Polskiej od 12 lat. Spółka ma ambicje doścignąć dobrze rozwiniętego InPosta?
Rząd inwestuje 190 milionów w Pocztę Polską. InPost będzie mieć konkurencję Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News


– Dla Ministerstwa Aktywów Państwowych, pełniącego nadzór właścicielski nad Spółką, rozwój Poczty Polskiej jako firmy kurierskiej jest jednym z najwyższych priorytetów. Dokapitalizowanie pozwoli na modernizację i budowę centrów logistycznych, które zapewnią nowoczesną obsługę rozwijającego się rynku e-commerce – oznajmił Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, cytowany przez portal dlahandlu.pl.


– Podjęta decyzja jest historyczna i kluczowa. Potwierdza wsparcie dla strategii rozwoju spółki obranej przez obecny zarząd – dodał. Perspektywa na umocnienie pozycji Poczty Polskiej w obszarze e-commerce zakłada zwiększenie udziału w usługach branży KEP (automatyzacja procesów, przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe).

Dokapitalizowanie Poczty Polskiej kwotą 190 mln zł. Realizacja projektu Architektury Sieci Logistycznej

Cel projektu Architektury Sieci Logistycznej (ASL) zakłada przede wszystkim intensywne prace nad wzmocnieniem efektywności działania bieżącej sieci logistycznej - stawiają na optymalizację kosztów związanych z obsługą przesyłek, wzrost terminowości oraz przepustowości sieci. W latach 2021–2025 dopięcie celu ma kosztować 0,8 miliarda złotych.

– Dziękuję Ministerstwu Aktywów Państwowych za zaangażowanie w projekt dokapitalizowania Poczty. Przez wiele lat inwestycje w Poczcie były niewystarczające, w stosunku do potrzeb i zmian zachodzących na rynku pocztowym w kraju i na świecie – podkreślił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

– Teraz musimy przyspieszyć, inwestycje zaplanowane na 2021–2023 osiągną poziom 5,8 proc. w relacji do przychodów, to prawie czterokrotnie więcej, niż Spółka przeznaczała na rozwój jeszcze dwa lata temu (...) to ważna wiadomość dla pocztowców, że rząd rozumie złożoną sytuację finansową naszej Spółki i wyzwania, jakie przed nami stoją – stwierdził.
Czytaj także: Koniec z proszeniem o pomoc przy paczkomacie. InPost ułatwia życie osobom niskorosłym

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl