Kredytobiorców czeka "najwyższa rata w historii". Takiego poziomu nie było od lat

Redakcja INNPoland
Osobom, które w ciągu ostatnich 6 lat zaciągnęły w bankach kredyty hipoteczne, nie będzie do śmiechu. Stawka procentowa WIBOR 6M właśnie wzrosła do poziomu najwyższego od 2015 roku.
Najwyższa rata w historii WIBOR 6M. FOT. ARKADIUSZ ZIOLEK / East News

"Najwyższa rata w historii"

Według informacji Expandera stawka WIBOR 6M właśnie osiągnęła poziom 1,91 proc., co oznacza, że znalazła się na najwyższym poziomie od lutego 2015 roku. Osoby, które zaciągnęły kredyt na podstawie WIBOR 6M aktualizujący się co 6 miesięcy od wzięcia pożyczki, zapłacą niebawem najwyższą ratę w historii.

Warto dodać, że dotychczas stawka WIBOR 6M wynosiła raptem 0,24 proc., co czyniło ją stawką na najniższym poziomie w historii. Przypomnijmy, że WIBOR 6M posiadają w swojej ofercie: PKO BP, BOŚ, ING Bank Śląski i Bank Pekao. Analitycy Expandera twierdzą, że rata kredytu na przykładową kwotę 300 tys. złotych zacianiętego na 30 lat wzroście z 1159 zł do 1424 zł.


Jeśli zaś chodzi o stawkę WIBOR 3M, ona także ulegnie znacznemu wzrostowi. Trzy miesiące temu ta stopa procentowa liczyła zaledwie 0,21 proc., a teraz osiągnęła 1,61 proc.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego: krok po kroku

Zanim kredytobiorcy zostanie udzielony kredyt hipoteczny, bank dokładnie sprawdza, czy dana osoba posiada zdolność kredytową, na którą wpływ ma m.in. terminowe spłacanie wcześniej zaciągniętych pożyczek, wysokość zarobków, a także typ umowy.

Na oprocentowanie pożyczki z banku wpływa: marża banku, WIBOR (wskaźnik niezależny od banku) i dodatkowe produkty oferowane przez kredytodawcę. W umowie kredytowej możemy dostrzec także możliwość podpisania dodatkowych dokumentów, które będą stanowiły połączenie kredytu hipotecznego z innymi usługami.[block position="indent"]356999[/block]