Miej oko na Ziemię. Niezwykłe narzędzie NASA pokazuje na żywo stan naszej planety
Amerykańska agencja kosmiczna właśnie udostępniła nową wersję narzędzia Eyes on the Earth. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja NASA pozwala mieć oko na naszą planetę i w czasie rzeczywistym monitoruje i pokazuje nam szereg informacji o pogodzie i klimacie Ziemi.
Najnowsza wersja narzędzia zbiera dużo więcej danych i przekazuje informacje z większej liczby krążących an orbicie satelitów. Przykładowo Orbiting Carbon Observatory 2 (OCO-2) mierzy natężenie CO2 w całej rozciągłości – od powierzchni planety do krańcowych warstw atmosfery.
Sieć satelitów z których pochodzą dane pozwalają m.in. na monitorowanie podnoszącego się poziomu morza, skupisk dwutlenku węgla czy ozonu nad Antarktydą (gdzie znajduje się dziura ozonowa). Funkcja mierzenia poziomu czadu pozwala zaś na śledzenie pożarów lasów czy erupcji wulkanów.
Oprócz ciekawych wizualizacji NASA zapewnia też naukowe informacje o wszystkich ośmiu funkcjach życiowych Ziemi. Edukuje też, dlaczego są one takie ważne dla życia na naszej planecie.
Polska pomoże w eksploracji Księżyca i Marsa
Jakiś czas temu pisaliśmy zaś o umowie NASA i Polskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej nasi rodacy pomogą w eksploracji Księżyca i Marsa!Prezes POLSAGrzegorz Wrochna podpisał w imieniu Polski Artemis Accords. To umowa między agencjami, która daje Polsce dostęp do tzw. wielostronnych programach NASA. Określa współpracę w ramach "cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu ciał niebieskich" i odnosi się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r.
W przyszłości polskie instytucje będą dzięki temu mogły wziąć udział w misjach kosmicznych na Księżyc, Marsa i inne obiekty kosmiczne. Polska dołącza też do szerszej koalicji, w której są już: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, ZEA i Wielka Brytania.
To też bardzo informacja dla polskich firm zajmujących się technologią kosmiczną.
– Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych. Natomiast dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw – wymieniał Grzegorz Wrochna.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl