Menedżer państwowych spółek. Kim jest prezes PGNiG Paweł Majewski?

Redakcja INNPoland
Ścieżki kariery zawiodły go w przeróżne miejsca: do branży lotniczej, nieruchomości czy energetycznej. Niezależnie od miejsca pracy, aktualny szef PGNiG Paweł Jan Majewski dał się przez lata poznać jako sprawny menedżer – któremu często było blisko do PiS.
Paweł Majewski jest prezesem PGNiG od listopada 2020 roku Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Kim jest Paweł Majewski?

Paweł Jan Majewski urodził się w 1978 roku. W 2002 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaraz po magisterce dokształcał się na podyplomowych studiach z zarządzania zasobami ludzkimi. Jest również absolwentem studiów Executive Master of Business Administration (MBA) na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie.

Majewski pracował jako prawnik zajmujący się windykacjami w firmach KGZ, Żywiec Trade, Projekty Kapitałowe oraz Intacto Centrum Windykacji (w tej ostatniej przez rok pełnił rolę dyrektora działu prawnego.


Za pierwszych rządów PiS Paweł Majewski był doradcą dyrektora TVP 1; zajmował się m.in. weryfikacją pod kątem prawnych umów i innych dokumentów trafiających do jego przełożonego. Od października 2007 roku przez kilka lat pracował w branży lotniczej: najpierw jako kierownik biura zarządu w spółce PETROLOT (obecnie ORLEN Aviation), potem trafił do zarządu LOT Catering (dzisiaj DO & CO Poland), został doradcą dyrektora Aeroklubu Warszawskiego, a przez kilka miesięcy na przełomie 2014 i 2015 roku był prezesem spółki Airport Cleaning Service.

Po ponownym dojściu PiS do władzy, Paweł Majewski objął rolę zastępcy dyrektora w rządowym Centrum Usług wspólnych, a w lipcu 2016 został członkiem zarządu Huty Stalowa Wola, gdzie m.in. nadzorował wdrożenie planu naprawczego dla całej firmy. Po tym doświadczeniu Majewski został skierowany do PGNiG Termika, spółki zależnej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, gdzie objął stanowisko dyrektorskie.

Paweł Majewski w Lotosie i PGNiG


W lutym 2020 roku Majewskiego mianowano na stanowisko prezesa Lotosu. Za jego kadencji udało się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na realizację jednego z największych projektów Zjednoczonej Prawicy: przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. Postawionym przez KE warunkiem dopuszczenia do tej transakcji było sprzedanie dużej części majątki spółki Majewskiego: m.in. 80 proc. stacji detalicznych sieci oraz 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos.

Po zaledwie 10 miesiącach w fotelu szefa Lotosu Paweł Majewski znów zmienił miejsce pracy: tym razem został prezesem całego PGNiG. Stanowisko to objął po nagłej rezygnacji z tego stanowiska byłego ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Nieoficjalnym powodem odejścia tego ostatniego miał być konflikt z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem – którego firma planuje fuzję z PGNiG. Stanowisko prezesa objął więc Majewski, który dopiero co zdołał uzyskać zgodę na połączenie z Orlenem innej firmy.

On sam nie ukrywa, że jest zwolennikiem połączenia PGNiG z Orlenem. – Jako menedżer reprezentujący jedną ze stron porozumienia nie dyskutuję z tym poglądem (że formuła fuzji jest optymalna – przyp. red.). Wykonujemy tę decyzję jak najlepiej i możliwie najsprawniej. Szczególnie że mam przeświadczenie, iż korzyści z tego są obiektywne stwierdził w sierpniu 2021 w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Paweł Majewski ma dokończyć kadencję prezesa PGNiG, która trwa do 10 stycznia 2023 roku.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl