Marcin Śliwiński – jakie doświadczenie posiada prezes zarządu Gobarto?
Marcin Śliwiński to prezes zarządu Gobarto. Jakie doświadczenie posiada i czym zajmuje się firma, którą reprezentuje?
Śliwiński ukończył kurs języka francuskiego na Uniwersytecie Paryskim Sorbona. Jest członkiem organizacji ACCA.
Doświadczenie zawodowe Marcina Śliwińskiego
Marcin Śliwiński posiada bardzo bogate i długie, bo 14-letnie doświadczenie. Zdobywał je w dziale audytu firmy Salustro Reydel Polska (obecnie KPMG) w Warszawie, ale i w siedzibie głównej firmy Etex Group w Brukseli jako kontroler finansów oraz na stanowisku menedżerskim w grupie rodzinnych firm, które zajmowały się produkcją jaj wylęgowych i drobiu rzeźnego dla Grupy Cedrob. Od 2018 roku, aż do teraz (stan na 2021 rok) pełni funkcję prezesa zarządu spółki Gobarto S.A.Czytaj także: Myślicie, że dobrze wykorzystaliście pracę zdalną? On połączył programowanie z... pracą na roli
W zarządzie, oprócz niego, jest też Roman Miler, Rafał Oleszak, Katarzyna Goździkowska-Gaztelu oraz Karol Ludwiński.
Czym zajmuje się firma Gobarto?
Gobarto S.A. funkcjonuje w sektorze mięsa wieprzowego, hodowli trzody chlewnej oraz posiada sieć dystrybucji mięsa oraz wędlin. Hodowla obejmuje zarówno produkcję zarodową (fermy macierzyste produkujące warchlaka), jak również tuczową (proces tuczu realizowany na fermach własnych oraz w ramach programu Gobarto 500). Dodatkowo Grupa dysponuje areałem uprawowym oraz biogazowniami.Jak informują na swojej stronie, swoją stabilną pozycję na rynku mięsnym zawdzięczają konsekwentnej budowie grupy wzajemnie uzupełniających się firm, pielęgnowaniu długoletnich relacji z partnerami biznesowymi oraz rozsądnej polityce zarządzania inwestycjami w rozwój mocy produkcyjnych.
Na rynku międzynarodowym Gobarto skupia się na poszukiwaniu nowych partnerów handlowych i rynków zbytów towarów. Firma chce rozszerzyć obecność produktów w Azji, Afryce, Amerykach oraz wzmacnianie długoletnich relacji handlowych na Starym Kontynencie, czyli w Europie.
Czym jest Gobarto 500?
Gobarto 500 to program integracji tuczu, który został uruchomiony przez firmę Gobarto. Hodowcy, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w programie, otrzymają m.in. stałe, miesięczne wynagrodzenie, ale i dostęp do nowoczesnych technik hodowli. To też szansa dla rolników na modernizację gospodarstwa oraz na współpracę z polskim producentem mięsa czerwonego.Jakie jest główne założenie projektu? Przede wszystkim to współpraca pomiędzy rolnikiem a firmą. Na gruncie rolnika budowany jest budynek inwentarski na 2000 stanowisk, w którym tuczone będą zwierzęta dostarczone przez Gobarto. Później będą, po osiągnięciu ustalonej wagi ubojowej, odbierane. Umowa współpracy podpisywana jest na 15 lat. Firma Gobarto zapewnia też, oprócz wynagrodzenia, wsparcie techniczno-merytoryczne.
Hodowcy, którzy zdecydują się na taką współpracę, będą mogli skorzystać ze szkoleń przygotowanych w ramach Akademii Rolnika, gdzie będą mogli zdobyć specjalistyczną wiedzę, która dotyczyć będzie nowoczesnych technik tuczu trzody chlewnej. A wyniki, które będą osiągać poziom ponadprzeciętnych, nagradzane zostaną premią. Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie.