"To anomalia poświąteczna". Resort zdrowia zdecydował, że nie będzie nowych obostrzeń

Natalia Gorzelnik
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej przekazał informacje dotyczące COVID-19 w Polsce. Jak poinfomował, mimo że aktualny wzrost zakażeń jest niepokojący, to nowych obostrzeń na razie nie będzie. Zdaniem ministra, to co obecnie obserwujemy to "anomalia poświąteczna". Prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych restrykcji w czasie ferii zimowych określił jako bardzo niewielkie.
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Zbyszek Kaczmarek/EastNews

Konferencja ministra zdrowia

W środę przed południem (05.01.22) Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego debatował nad sytuacją epidemiczną w Polsce i ewentualnym wprowadzeniem nowych obostrzeń. Szczegóły decyzji zostały przekazane na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W konferencji wzięła udział także prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Jak podkreślał w czasie konferencji Adam Niedzielski, obecny wzrost liczby zakażeń jest bardzo niepokojący, jednak z analiz przeprowadzonych przez resort wynika, że nie oznacza on jeszcze odwrócenia trendu rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polsce. Zdaniem ministra, obecny wzrost zakażeń to "anomalia poświąteczna". Jak przekonywał, jest to zjawisko lokalne i przejściowe. – Cały czas przygotowujemy się jednak do konsekwencji rozprzestrzenienia się w Polsce wariantu Omikron – podkreślał Adam Niedzielski. – Wirus w tej mutacji jest znacznie bardziej zakaźny, chociaż mniej zjadliwy – zaznaczał.


Minister zdrowia, w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy poinformował, że na razie zaostrzenia obostrzeń nie będzie. – Zostaną one wprowadzone, gdy będziemy mieli pewność, że wzrost zakażeń to rozpoczęcie piątej fali, a nie stan przejściowy – wyjaśnił.

Szef resortu przekazał, że przewiduje, iż najbliższe 2-3 tygodnie powinny oznaczać spadek liczby zakażeń. Podkreślił jednak, że gdyby sytuacja się zmieniła, resort będzie reagował na bieżąco. Prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych restrykcji w czasie ferii zimowych określił jednak jako bardzo niewielkie. Dodał również, że gdyby miałoby dojść do zaostrzania obostrzeń, będą to raczej rozwiązania ogólnokrajowe.

Przypomnijmy, obowiązujące w Polsce od 15 grudnia obostrzenia to m.in. 30 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki).
Czytaj także: Obostrzenia od 15 grudnia. Kluby i dyskoteki zamknięte, ale... nie przez cały czas

Wariant omikron w Polsce

Zgodnie z przewidywaniem resortu, kumulacja omikronu w Polsce może nastąpić w okolicach końca stycznia. Ministerstwo ma obecnie przygotowywać się do zwiększone fali zakażeń m.in. poprzez zwiększenie infrastruktury szpitalnej. Głównym zadaniem ma być jednak odciążenie szpitali i rozwijanie opieki przedszpitalnej skierowanej do pacjentów na wczesnym etapie rozpoznania zakażenia, którzy nie wymagają hospitalizacji. Jak zaznaczała prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, większość zakażeń przebiega w sposób łagodny lub umiarkowany i nie wymaga hospitalizacji. Wystarczy izolacja domowa i opieka lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. – Po diagnozie powinna być dokonana teleporada i ustalenie warunków izolacji domowej. Gdyby jednak coś budziło niepokój, zakażony pacjent ma prawo udać się na wizytę do placówki ambulatoryjnej. Jeśli stan pacjenta jest obłożny, może być zrealizowana wizyta domowa. Niezbędne jest również ciągłe monitorowanie stanu zdrowia.

Profesor Agnieszka Mastalerz-Migas przypomniała o konieczności regularnego mierzenia saturacji przy pomocy pulsoksymetru. Każdy pacjent powyżej 55 roku życia z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 otrzymuje urządzenie automatycznie. Osoby młodsze mogą zgłosić, że go potrzebują na stronie pacjent.gov.pl. Profesor poinformowała również, że do Polski trafił lek Molnupiravir, który jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością. Wkrótce ma również pojawić się więcej leków doustnych, które wesprą leczenie chorych we wczesnej fazie COVID19.

Koronawirus w Polsce

W środę 5 stycznia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 196 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w szpitalach odnotowano 632 zgony pacjentów. Z powodu COVID-19 zmarły 183 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 449 osób. Najwięcej nowych przypadków zakażenia COVID-19 pochodzi z województw: Od 4 marca 2020 roku w Polsce odnotowano łącznie 4 162 715 przypadków zakażenia koronawirusem. 3 675 359 osobom udało się wyzdrowieć, 98 666 osób zmarło z powodu zakażenia. W ciągu ostatniej doby wykonano 112 988 testów, w tym 19 418 z wynikiem pozytywnym.

Łącznie w Polsce wykonano 47 448 217 szczepień, liczba osób w pełni zaszczepionych to 21 113 044. Odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa w Polsce wynosi 56,69 proc. Osoby w pełni zaszczepione stanowią 48,25 proc. całego społeczeństwa.