"To anomalia poświąteczna". Resort zdrowia zdecydował, że nie będzie nowych obostrzeń
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej przekazał informacje dotyczące COVID-19 w Polsce. Jak poinfomował, mimo że aktualny wzrost zakażeń jest niepokojący, to nowych obostrzeń na razie nie będzie. Zdaniem ministra, to co obecnie obserwujemy to "anomalia poświąteczna". Prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych restrykcji w czasie ferii zimowych określił jako bardzo niewielkie.
Konferencja ministra zdrowia
W środę przed południem (05.01.22) Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego debatował nad sytuacją epidemiczną w Polsce i ewentualnym wprowadzeniem nowych obostrzeń. Szczegóły decyzji zostały przekazane na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W konferencji wzięła udział także prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.Jak podkreślał w czasie konferencji Adam Niedzielski, obecny wzrost liczby zakażeń jest bardzo niepokojący, jednak z analiz przeprowadzonych przez resort wynika, że nie oznacza on jeszcze odwrócenia trendu rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polsce. Zdaniem ministra, obecny wzrost zakażeń to "anomalia poświąteczna". Jak przekonywał, jest to zjawisko lokalne i przejściowe.
Minister zdrowia, w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy poinformował, że na razie zaostrzenia obostrzeń nie będzie. – Zostaną one wprowadzone, gdy będziemy mieli pewność, że wzrost zakażeń to rozpoczęcie piątej fali, a nie stan przejściowy – wyjaśnił.
Szef resortu przekazał, że przewiduje, iż najbliższe 2-3 tygodnie powinny oznaczać spadek liczby zakażeń. Podkreślił jednak, że gdyby sytuacja się zmieniła, resort będzie reagował na bieżąco. Prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych restrykcji w czasie ferii zimowych określił jednak jako bardzo niewielkie. Dodał również, że gdyby miałoby dojść do zaostrzania obostrzeń, będą to raczej rozwiązania ogólnokrajowe.
Przypomnijmy, obowiązujące w Polsce od 15 grudnia obostrzenia to m.in. 30 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki).
Wariant omikron w Polsce
Zgodnie z przewidywaniem resortu, kumulacja omikronu w Polsce może nastąpić w okolicach końca stycznia. Ministerstwo ma obecnie przygotowywać się do zwiększone fali zakażeń m.in. poprzez zwiększenie infrastruktury szpitalnej. Głównym zadaniem ma być jednak odciążenie szpitali i rozwijanie opieki przedszpitalnej skierowanej do pacjentów na wczesnym etapie rozpoznania zakażenia, którzy nie wymagają hospitalizacji.Profesor Agnieszka Mastalerz-Migas przypomniała o konieczności regularnego mierzenia saturacji przy pomocy pulsoksymetru. Każdy pacjent powyżej 55 roku życia z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 otrzymuje urządzenie automatycznie. Osoby młodsze mogą zgłosić, że go potrzebują na stronie pacjent.gov.pl.
Koronawirus w Polsce
W środę 5 stycznia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 196 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w szpitalach odnotowano 632 zgony pacjentów. Z powodu COVID-19 zmarły 183 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 449 osób.- mazowieckiego (2601),
- małopolskiego (2174),
- śląskiego (2047),
- wielkopolskiego (1714),
- dolnośląskiego (1297),
- pomorskiego (1157),
- łódzkiego (1063),
- zachodniopomorskiego (912).
Łącznie w Polsce wykonano 47 448 217 szczepień, liczba osób w pełni zaszczepionych to 21 113 044. Odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa w Polsce wynosi 56,69 proc. Osoby w pełni zaszczepione stanowią 48,25 proc. całego społeczeństwa.