Chcesz zbudować dom? Masz problem. Rynek działek budowlanych przeżywa prawdziwe oblężenie

Kamil Rakosza-Napieraj
65 proc. biur i agentów nieruchomości spodziewa się, że ceny działek wciąż będą rosły. W I kwartale br. wysokie zainteresowanie gruntami zostanie prawdopodobnie utrzymane z powodu uproszczeń w budowie domów do 70 mkw. – wynika z badania nastrojów pośredników, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. 
Spada podaż działek budowlanych Fot. Wojciech Traczyk / East News
W badaniu portalu Nieruchomosci-online.pl, przeprowadzonym w grudniu 2021 r., wzięło udział 740 agentów i właścicieli biur z całej Polski. Ankieta została przeprowadzona w ramach Indeksu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) i dotyczyła m.in. prognoz ekspertów w kontekście rynku działek.  

– Mimo ochłodzenia rynku spowodowanego m.in. podwyżkami stóp procentowych, ceny działek w I kwartale 2022 r. wciąż będą rosły. Przewiduje tak 65 proc. pośredników, którzy wzięli udział w naszym badaniu. 27 proc. agentów prognozuje, że ceny pozostaną na podobnym poziomie co pod koniec 2021 r., a 7 proc. stanowią optymiści, którzy dostrzegają szansę nawet na spadek cen. Analizowaliśmy różne kategorie nieruchomości (także kawalerki, większe mieszkania, domy, lokale biurowe i lokale usługowe) i to właśnie w segmencie działek największy odsetek pośredników był pewien wzrostu cen – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. 

Najdrożej działki pod Warszawą

Jak wynika z danych portalu Nieruchomosci-online.pl – porównując IV kwartał 2020 r. do IV kwartału 2021 r. - ceny działek rosły zgodnie we wszystkich miastach wojewódzkich. Tak, dla przykładu, wyglądały średnie ceny ofertowe metra kwadratowego na koniec 2021 r. w sześciu największych miastach:


Co ważne, tylko w trzech miastach wojewódzkich wzrost cen działek rok do roku był jednocyfrowy: we wspomnianej Warszawie, a także w Toruniu i Rzeszowie. W każdej innej stolicy województwa podwyżka była w tym czasie dwucyfrowa. W których gminach znajdują się obecnie najdroższe działki w przeliczeniu na metr kwadratowy? Jak wynika z danych Nieruchomosci-online.pl, prym wiodą tutaj lokalizacje z województwa mazowieckiego, które są na pierwszych siedmiu miejscach (podajemy średnią cenę ofertową):

Popyt na działki duży, a liczba ofert wciąż maleje

Badanie nastrojów pośredników dostarcza również prognozy dotyczące popytu i podaży na rynku działek. 58 proc. ankietowanych przewiduje wzrost zainteresowania gruntami, 28 proc. utrzymanie dotychczasowych stawek, a 13 proc. spadku popytu na tę kategorię nieruchomości. Zdaniem pośredników, w I kwartale 2022 r. wysokie zainteresowanie gruntami zostanie prawdopodobnie utrzymane m.in. z powodu uproszczeń w budowie domów do 70 mkw. na zgłoszenie, chociaż dla wielu koszty budowy nadal pozostaną istotnym ograniczeniem.

Wygląda jednak na to, że za wciąż dużym zainteresowaniem nie pójdzie w parze większa podaż – tylko 39 proc. badanych pośredników prognozuje zwiększenie liczby ofert na rynku. 36 proc. uważa, że podaż się nie zmieni, a 24 proc. oczekuje dalszego kurczenia się oferty działek.

– Mamy do czynienia z sytuacją, w której oferty na rynku działek są przebrane i zostały te najdroższe. Ponieważ jest ich niewiele, nadal są przedmiotem zainteresowania klientów. Także działek nadających się na budownictwo wielorodzinne praktycznie już nie ma. A jeżeli są, to perełki, o które walczą deweloperzy – mówi Zbigniew Kubiński, pośrednik, honorowy prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości (PPRN). 

– Działki budowlane w mieście zawsze cieszyły się dużym powodzeniem, kłopotem było znalezienie takiej inwestorowi, a nie żeby się ona sprzedała. Natomiast działki, które wywindowały się cenowo po roku 2007-2008, przynajmniej w Warszawie i okolicach, długo były towarem, który "kisił się" i tak było do początku pandemii. Ci, którzy wraz z jej początkiem jako pierwsi zorientowali się, że należy inwestować w grunty, mieli jeszcze szansę kupić je w rozsądnych cenach. A w tej chwili, jeżeli chodzi o poziom cen, dochodzimy już do ściany. Dzisiejsza oferta jest przebrana, nie wyprzedano tylko działek, które miały przeszacowane ceny. I sprzedający muszą teraz skonfrontować się z rzeczywistością, bo albo sprzedadzą działkę za tyle, ile jest w stanie zapłacić klient, albo zostają z tym towarem – dodaje Joanna Lebiedź, pośredniczka, ekspertka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.[h3]Działki wciąż z najwyższą oceną [/h]Mimo braków w podaży oraz perspektywy dalszego wzrostu cen, działki wciąż są najwyżej ocenianą kategorią nieruchomości. Pokazują to wyniki Indeksu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) w IV kwartale 2021 r. oraz subindeksów, które obliczane są dla poszczególnych segmentów rynku, takich jak kawalerki, większe mieszkania, domy, lokale usługowe i biurowe (na bazie oceny i prognoz dotyczących poziomu popytu, podaży i cen).

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl