Bonnie i Clyde kryptowalut. Małżeństwo oskarżone o wypranie 4,5 mld dolarów
Amerykańskie małżeństwo zostało zatrzymane w związku z udziałem w spisku mającym na celu wypranie 4,5 mld dolarów w krypotwalutach. Tokeny zostały skradzione w sławnym włamie na giełdę walut cyfrowych Bitfinex z 2016 r. Parze grozi do 20 lat więzienia.
Małżeństwo z USA chciało wyprać kryptowaluty
34-letni Ilya Lichtenstein i jego 31-letnia żona Heather Morgan zostali zatrzymani przez amerykańskie ograny ścigania z zarzutem o konspirację w celu prania brudnych pieniędzy – wskazał PAP.Jak podają media z USA, może chodzić o kwotę nawet 4,5 miliarda dolarów w skradzionych kryptowalutach. To cyfrowy łup z włamania hakerów na giełdę kryptowalutową Bitfinex z 2016 roku.
Śledczym jak na razie udało się zabezpieczyć 3,6 miliarda dolarów z tych funduszy. Jak wskazała zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco nawet taka kwota to "największa konfiskata finansowa w historii departamentu sprawiedliwości".
Parze z USA grozi do 20 lat więzienia za konspirację i próbę prania brudnych pieniędzy. Dodatkowy zarzut – konspiracja w celu oszukania państwa – obarczona jest karą 5 lat więzienia.
Służby śledcze stają się coraz bardziej efektywne w odzyskiwaniu skradzionych kryptowalut. W ubiegłym roku Amerykanie odzyskali 2,3 z 4,4 miliona dolarów okupu z kont rosyjskich hakerów, związanych z atakiem ransomware na rurociąg Colonial Pipeline.
1/3 giełd kryptowalut zhakowana
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, chociaż technologia blockchain uważana jest za bezpieczną, okazuje się, że 33 proc. platform handlu bitcoinami zostało zhakowanych.Według szacunków firmy Check Point Research rok 2021 przyniósł rekordowy poziom przestępstw związanych z kryptowalutami. Cyberprzestępcy przejęli łącznie ponad 3 mld dolarów w kryptowalutach. Całkowita wartość oszustw związanych z kryptowalutami na świecie szacowana jest na 14 miliardów USD (wg. Chainalysis). Wzrost liczby oszustw wiąże się z rosnącym zainteresowaniem kryptowalutami na całym świecie.
- W 2022 roku możemy spodziewać się ponownego wzrostu liczby podobnych incydentów i ataków związanych z kryptowalutami. Obecnie istnieje ogromna przepaść między konsumentami kryptowalut a bezpieczeństwem. Chcielibyśmy ostrzec społeczność kryptowalutową przed fałszywymi tokenami, pozwalającymi na kradzież funduszy. Aby uniknąć oszustw, polecam użytkownikom m.in. dywersyfikację swoich portfeli, ignorowanie reklam oraz dokonywanie transakcji testowych – ostrzega Oded Vanunu, ekspert Check Point Research, podczas konferencji CPX Europe.
Eksperci szacują, że wolumen transakcji kryptowalutowych (Decentralized Finance) wzrósł w 2021 roku o 912 proc. Ogromne zwroty z inwestycji w kryptowaluty w 2021, takie jak Shiba inu, wywołały szał wśród inwestorów i pojawienie się kolejnych tokenów.
Kapitalizacja rynku kryptowalut przekracza już 2 biliony dolarów, co sprawia, że na sile przybiera również ilość przestępstw z nim związanych. A oszuści to wykorzystują – kradzież walut z elektronicznego portfela wzrasta wraz ze wzrostem ilości walut.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl