Polski Ład: sypią się terminy rozliczeń. Pierwsze przesunięcia

Konrad Bagiński
Do 852 poprawek wprowadzonych od 1 stycznia do Polskiego Ładu dołączają kolejne. Ministerstwo Finansów proponuje, by aż o 3 miesiące wydłużyć termin na rozliczenie podatku CIT. Jeśli ta propozycja przejdzie, dokumenty będzie można złożyć nie do końca marca, ale do końca czerwca.
Pod projektem podpisany jest wiceminister Jan Sarnowski. Dwa dni temu stracił stanowisko za błędy w Polskim Ładzie - uważany jest za jednego z twórców felernych przepisów Piotr Molecki/East News
Ministerstwo Finansów planuje wydłużenie do końca czerwca terminu na rozliczenie rocznego CIT za 2021 r. i zapłatę należnego podatku. Projekt rozporządzenia trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt rozporządzenia sygnuje Minister Finansów (obecnie jest nim premier Mateusz Morawiecki), dokument traktuje o przedłużeniu terminu do złożenia "zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych".

W uzasadnieniu do projektu zapisano, że "w związku z trwającym stanem epidemii oraz powstałymi trudnościami z tym związanymi zasadne jest wprowadzenie rozwiązań ułatwiających wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych". MF dodało, że "wydanie projektowanego rozporządzenia wynika z uwzględnienia postulatów zgłaszanych przez środowisko księgowych".
Czytaj także: Do Polskiego Ładu wprowadzono już 852 poprawki. Taki był przemyślany i policzony
Z kolei wedle księgowych propozycja wydłużenia terminu nie jest spowodowana pandemią, ale chaosem jaki wprowadziły przepisy podatkowe Polskiego Ładu. Co ciekawe, pod projektem podpisany jest wiceminister Jan Sarnowski. To jeden z architektów Polskiego Ładu, który za wprowadzony chaos dwa dni temu został zdymisjonowany.

Podatnik odetchnie

MF wyjaśnia, że projektowana zmiana znajdzie zastosowanie do wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 28 lutego 2022 r. Będą oni mieli wydłużony termin do złożenia zeznania i zapłaty podatku. Również wszyscy podatnicy ryczałtu od dochodów spółek, których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem rozpoczyna się w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 1 marca 2022 r. objęci zostaną tą regulacją.


MF proponuje, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Czytaj także: Były strateg rządu o Polskim Ładzie. MF "nie przewidziało" 600 tys. Polaków na zleceniach
"Ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie rozporządzenia a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, gdyż zaproponowane rozwiązanie jest korzystne dla podatników. Projektowane rozporządzenie wpłynie pozytywnie na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ wydłuża termin do złożenia zeznania i wpłaty należnego podatku" - napisano w uzasadnieniu.