Jak wyrobić dowód osobisty dziecku? Oto cała procedura krok po kroku

Redakcja INNPoland
Wyjazd z dzieckiem do innego kraju Unii Europejskiej, który należy do strefy Schengen, nie powoduje, że musimy wyrobić naszemu maluchowi paszport. Wystarczy dowód osobisty. Jak to zrobić i gdzie się udać z wnioskiem? Oto cała procedura krok po kroku.
Dowód osobisty dla dziecka? Owszem. Oto jak go wyrobić. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić wówczas, kiedy planuje się podróż do kraju Unii Europsjekiej, który należy do strefy Schengen lub innego kraju, który zezwala na taką formę potwierdzenia tożsamości podróżującego dziecka.

Oto lista krajów, do których Polacy mogą podróżowac z dowodem osobistym: Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia I Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gruzja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Madera i Azory, Majotta, Malta, Martynika, Monako, Holandia, Francuskie Ziemie Południowo-Polarne, Niemcy, Nowa Kaledonia, Norwegia, Polinezja Francuska, Portugalia, Reunion, Rumunia, Saint Pierre i Miquelon, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Włochy, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Owcze.


Dowód osobisty dla dziecka ważny jest 5 lat, gdy dziecko ma mniej niż 5 lat lub 10 lat, kiedy dziecko ma powyżej 5 lat. Do złożenia wniosku o dowód osobisty dla dziecka upoważnieni są rodzice dziecka, jego opiekuni prawni bądź kurator.

Na wniosku nie jest wymagany podpis obojga rodziców, a przy składaniu wniosku w urzędzie dziecko powyżej 5 roku życia musi być obecne.

Jak wyrobić dowód osobisty dziecku?

Wniosek o dowód tymczasowy dla dziecka można złożyć na trzy sposoby:

Warto pamiętać, że wyrobienie dowodu tymczasowego dla dziecka jest bezpłatne.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Oto ich lista:


Warto wspomnieć, że zdjęcie dziecka powinno być aktualne. Co to znaczy? Należy je zrobić nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Wszystkie potrzebne dokumenty, wniosek oraz zdjęcie dziecka należy złożyć we właściwym do miejsca zameldowania urzędzie gminy lub miasta. Po upływie urzędowego okresu oczekiwania (30 dni kalendarzowych) dostaniemy wiadomość o możliwości odebrania dowodu.

Jak szybko wyrobić dziecku dowód tymczasowy?

W wyjątkowych sytuacjach, na przykłąd kiedy wyjazd jest nagły, związany z chorobą dziecka lub choroba kogoś z rodziny, można napisać prośbę do naczelnika o przyspieszenie sprawy. Nie jest to równoznaczne i zobowiązujące urząd do czegokolwiek, ale zawsze jest to pomocne rozwiązanie.

Jak już wspomnieliśmy, wniosek można złożyć także poza urzędem w wyjątkowej sytuacji, na przykład choroby wnioskodawcy. Wtedy najpierw należy skontaktować się z urzędem i wyjaśnić, dlaczego nie możemy osobiście stawić się w urzędzie. Następnie musimy skompletować wymagane dokumenty, które odbierze od nas urzędnik po uprzednim umówieniu wizyty.

Wniosek można również złożyć za pośrednictwem internetu na stronie Mój Obywatel, wybierając taką opcję z dostępnej listy możliwych zadań.

W wyświetlonym dokumencie zaznaczamy, czy jesteśmy rodzicem, opiekunem czy też kuratorem, a następnie wypełniamy swoje dane oraz dane dziecka. Później należy wybrać powód ubiegania się o dowód osobisty oraz urząd, w którym dokument zostanie odebrany.

Następnie należy dodać zdjęcie dziecka lub podopiecznego oraz w razie potrzeby inny załącznik. Wnioskujący musi uzupełnić brakujące dane kontaktowe oraz podać adres e-mail, na który przyjdzie wiadomość potwierdzająca złożenie wniosku.

Wniosek należy podpisać przy wykorzystaniu podpisu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego. Potwierdzenie złożenia wniosku przyjdzie nie tylko na naszą skrzynkę mailową, ale również na naszą skrzynkę ePUAP na naszym koncie Mój Obywatel. Tam też przyjdzie informacja o możliwości odebrania dowodu osobistego.

Informacja o gotowym dowodzie może przyjść również przez SMS, jeśli taką opcję zaznaczyliśmy na wniosku i podaliśmy swój numer telefonu.

Dokument będzie do odebrania w urzędzie, w którym złożono wniosek. Przy odbiorze należy okazać swój dowód tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Jeżeli dziecko posiadało dowód osobisty lub paszport, również należy zabrać te dokumenty ze sobą. Stary dowód po odebraniu nowego dokumentu zostanie zniszczony.

Warto zaznaczyć, że dowód osobisty dziecka może odebrać każdy z rodziców. Ważne jest także to, że dziecko również powinno być obecne przy odbiorze dowodu osobistego. Wnioskujący może odebrać dokument samodzielnie, tylko i wyłącznie jeżeli jego dziecko lub podopieczny nie ukończyło pięciu lat.

Informacje do napisania tego artykułu zaczerpnięto ze strony Jakiwniosek.pl oraz z oficjalnych stron rządowych.