Zapnijcie pasy. Nadchodzi kolejna podwyżka stóp procentowych - i będzie ogromna

Krzysztof Sobiepan
01 kwietnia 2022, 16:55 • 1 minuta czytania
W przyszłym tygodniu NBP najpewniej ostro podniesie stopy procentowe - to będzie reakcja na przekroczenie psychologicznej bariery 10 proc. inflacji Ekonomiści Goldman Sachs oczekują, że na najbliższym posiedzeniu RPP stopy zostaną podniesione aż o 75pb. "Inflacja jest jednak nadal poza kontrolą" – piszą analitycy.
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał, że RPP będzie dalej podnosić stopy procentowe Fot. Wojciech Olkusnik/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

O ile RPP podniesie stopy procentowe w kwietniu?

Jak piszą w informacji prasowej eksperci Goldman Sachs wysoki poziom inflacji zaskoczył ekspertów. Wskaźnik wzrósł z lutowych 8,5 proc. do rekordowych 10,9 procenta w marcu. Było to o 1 pp. wyżej, niż rynkowy konsensus (9,8 proc.).


Galopującą inflację napędzają głównie wartko rosnące ceny energii i jedzenia. Specjaliści są zdania, że odczyt inflacji skłoni NBP do zacieśnienia polityki monetarnej.

RPP w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe o aż o 75pb, czyli do 4,25 proc. – szacują analitycy Goldman Sachs. Obecny konsensus to zaś podwyżka o 50 pb.

"Złoty odrobił nieco strat związanych z wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej, zmalała też presja na wzrost cen towarów. Inflacja jest jednak nadal poza kontrolą, więc spodziewamy się mocnej jej dynamiki w rozpoczynającym się kwartale. Oczekujemy, że NBP odniesie stopy przynajmniej do 5,5 proc. [w 2022 r.]" – piszą eksperci.

Posiedzenie RPP odbędzie się 6 kwietnia. Oficjalne statystyki inflacji za marzec poznamy zaś 15 kwietnia.

Inflacja CPI w marcu

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, marcu wskaźnik inflacji CPI znacząco wzrósł.

Zgodnie z tzw. szybkim szacunkiem GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,9 proc. (wskaźnik cen 110,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2 proc. (wskaźnik cen 103,2).

Dwucyfrową inflację prognozowało wielu ekspertów, ale również sam Narodowy Bank Polski. Po marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej opublikowano komunikat, w którym przedstawiono m.in. prognozy dotyczące inflacji.

W 2022 r. inflacja pozostanie istotnie podwyższona, do czego – oprócz czynników dotychczas podwyższających dynamikę cen – przyczynią się ekonomiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.Rada Polityki Pieniężnej

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński informował wcześniej, że RPP będzie kontynuować podwyższanie stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach, przy czym istnieje możliwość odbywania decyzyjnych posiedzeń Rady – w razie potrzeby – nawet dwa razy w miesiącu.

Zgodnie z marcową projekcją NBP - przygotowaną na podstawie danych dostępnych do 7 marca 2022 r. - roczna inflacja w 2022 r. znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale aż 9,3-12,2 proc. Średnioroczna inflacja w 2022 r. ma natomiast wynieść 10,8 proc.