Kaspersky wychodzi z Polski. Rosyjski producent antywirusów na lodzie
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Kaspersky wychodzi z Polski
W niedawnym wpisie w mediach społecznościowych Kaspersky Lab Polska ogłosiło zakończenie współpracy z rosyjską firmą Kaspersky, dostarczającą oprogramowanie antywirusowe. Polska firma dotychczas była dystrybutorem produktów z Rosji.
"Decyzja zarządu polskiej spółki jest podyktowana trwającymi działaniami wojennymi zainicjowanymi przez Rosję w Ukrainie" – pisze rodzima spółka.
Przestałą funkcjonować m.in. strona www.kaspersky.pl, (przekierowuje do głównej witryny producenta) choć Google indeksuje jednak niektóre podstrony polskiej witryny.
Dodaje jednak, że firma zamierza dołożyć starań, by jak najlepiej wywiązać się z istniejących umów. Chodzi m.in. o pomoc techniczną.
Cytowany przez Telepolis Mateusz Bergolc z firmy Marken, dystrybutora konkurencyjnych rozwiązań cyberbezpieczeństwa Bitdefender, mówi, że dystrybutorzy i klienci Kaspersky są mocno zaskoczeni nagłą zmianą.
– Resellerzy związani z Kaspersky Lab znaleźli się w dość trudnym położeniu, bowiem praktycznie z dnia na dzień dowiedzieli się, że producent wycofuje się z Polski. Razem z Bitdefender planujemy w Polsce podjęcie szeregu działań techniczno-handlowych dla byłych partnerów Kaspersky Lab. Wśród nich znajdzie się nieodpłatna pomoc przy wdrożeniach produktów i darmowa asysta. Planujemy też powiększyć swój skład osobowy w Polsce, aby zapewnić jak najwyższy poziom wsparcia technicznego – wskazał.
Kaspersky
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, aby zmniejszyć ryzyko rosyjskich cyberataków w Niemczech, Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) przestrzegł przed korzystaniem z oprogramowania antywirusowego rosyjskiego producenta Kaspersky. BSI zaleciło, by oprogramowanie tego dostawcy zostało zastąpione alternatywnymi produktami.
W oświadczeniu organu stwierdzono, że działania rosyjskich służb wojskowych i wywiadowczych oraz "groźby Rosji wobec UE, NATO i Republiki Federalnej Niemiec w obliczu obecnego konfliktu zbrojnego stwarzają znaczne ryzyko przeprowadzania powiązanych ze sobą ataków IT".
Jak czytamy, w tej sytuacji rosyjski producent oprogramowania może albo sam przeprowadzać ofensywne operacje, albo zostać zmuszony do zaatakowania niektórych systemów wbrew własnej woli. Producent może równie dobrze sam paść ofiarą cyberataku, być szpiegowany lub jego antywirus może być wykorzystany w jakikolwiek inny, niewłaściwy sposób – tak, że stanie się narzędziem do ataków na własnych klientów.
Kaspersky Lab to rosyjskie przedsiębiorstwo założone w 1997 roku, zajmujące się tworzeniem oprogramowania zabezpieczającego komputery, m.in. antywirusowego. Firma działa w ok. 200 krajach i terytoriach na całym świecie i posiada 33 przedstawicielstwa w 30 krajach. Jej współzałożycielem jest Jewgienij Kaspierski.