Jest szansa na tańszą żywność. Rząd dorzuca kasy rolnikom
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Według wyliczeń Polskiego Związku Roślin Zbożowych, podczas uprawy pszenicy niemal jedną trzecią kosztów pochłaniają właśnie nawozy oraz środki ochrony roślin. Przy założeniu, że nawozy drożeją średnio o 50 proc., ceny zbóż muszą iść w górę przynajmniej o jedną szóstą, czyli jakieś 16-17 proc. Tymczasem nawozy drożeją już od prawie roku. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są jeszcze skutki pandemii. Przez nią spadła produkcja chińskiego mocznika, używanego do produkcji nawozów. Drastycznie wzrosła też cena gazu - również niezbędnego do wytwarzania tego towaru. To przełożyło się na podwyżki cen żywności.
Obecnie sytuację destabilizuje wojna w Ukrainie. Już wiadomo, że problemy z zaopatrzeniem w pszenicę będą globalne. Jednocześnie nie jest tajemnicą, że cała Unia Europejska jest silnie uzależniona od nawozów ze wschodu. Rosja, Białoruś i Ukraina odpowiadają za 43 proc. importu tych produktów. Tylko Białoruś dostarcza do Polski około 14 proc. nawozów, Rosja prawie 30 proc.
W zeszłym tygodniu Komisja Europejska zatwierdziła polski program na wsparcie rolnictwa. Ma wartość 3,9 mld złotych. Resort rolnictwa poinformował wtedy, że oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów. Te właśnie ruszają.
Ile można dostać?
Od dziś rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do zakupu nawozów. Nabór potrwa do 16 maja br. i obejmie nawozy kupione od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 roku.
Wysokość wsparcia nie może przekroczyć iloczynu deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) i stawki pomocy w wysokości 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych i 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne". Resort rolnictwa przypomina, że do wniosku należy dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe dokumentujące zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. W przypadku ich braku, wyliczenie pomocy nastąpi na podstawie średniej ceny danego typu nawozu mineralnego, ogłoszonej przez ministra rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.