Zebrała 670 tys. zł w 5 lat. Teraz radzi, jak oszczędzać, nie odmawiając sobie przyjemności
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Jak skutecznie oszczędzać?
Parween Mander wychowała się jako córka migrantów, a w jej rodzinie niezwykle ciężko było związać koniec z końcem. W CNBC opisuje, jak mimo ciężkich początków zdołała w 5 lat zaoszczędzić 150 000 dolarów czyli na nasze 670 500 zł. I do tego nie czując się, jak totalna ascetka.
Co prawda bohaterka nie wspomina, jak udało jej się dostać na uniwersytet i skończyć studia (w USA kosztuje to małą fortunę) ale przymknijmy na to oko i skupmy się na 5 radach dot. oszczędzania, które chce przekazać.
1. Proś o podwyżki w swojej pracy
Oszczędności z definicji oznaczają twoje zarobki pomniejszone o wydatki. Oszczędzać można więc albo zmniejszając liczbę wydawanych pieniędzy, albo organizując dodatkowy przychód.
W swojej pierwszej pracy po studiach (firma z branży fintech) Mander spędziła 4,5 roku i przez ten czas jej pensja podniosła się o 50 procent. Wskazuje że miała nieco szczęścia, bo menedżer wspierał ją w dążeniu do podwyżek.
Kobieta dokładnie zapisywała jakie zadania są jej zlecane i czy zdarzają się takie wychodzące poza jej zakres obowiązków. Ściśle pilnowała też osobistych celów kwartalnych i rozwijała własne umiejętności. Z twardymi danymi i argumentami kolejne rozmowy o podwyżkę stały się prostsze.
2. Ustalaj realne cele oszczędzania
Oszczędzanie tylko po to by oszczędzać rzadko kiedy działa i nie jest zbytnio motywujące. Warto więc wiedzieć, dlaczego odmawiamy sobie przyjemności i samemu postawić granice – kiedy zamówienie pizzy jest jeszcze ok, a kiedy przesadzamy z wydatkami.
Pierwszym celem jaki ustaliła sobie Mander była tzw. poduszka bezpieczeństwa, o wartości trzymiesięcznych wydatków na życie. Standardowo są to środki, których możemy użyć w nagłym wypadku czy przy utracie pracy.
Po przejrzeniu przychodów i rozchodów wskazała jaką kwotę realnie może oszczędzać i automatycznie przelewała je na osobne konto. Ta suma była święta. Nawet jeśli danego miesiąca zdarzały się większe wydatki – kobieta zawsze uzupełniała różnicę oszczędności w kolejnym budżecie.
Potem w podobny sposób oszczędziła na wkład własny oraz na wesele. Zawsze miała duży i logiczny cel, który pozwalał jej nadać jakąś "twarz" comiesięcznemu oszczędzaniu.
3. Zmień sposób myślenia o pieniądzach
Wychowujemy się w różnych domach, nie zawsze jest w nich łatwo. Jeśli pochodzimy z mniej zamożnej rodziny, to wydawanie pieniędzy może się kojarzyć z lękiem i poczuciem winy. Z drugiej strony możemy też podchodzić do pieniędzy w emocjonalny sposób – jako do środka zapewniającego radość i bezpieczeństwo.
Mander zauważyła, że została wychowana tak, by wiecznie oszczędzać, bo zawsze może się zdarzyć jakiś wypadek. Miała ogromne poczucie winy gdy wydawała pieniądze np. na wieczór w towarzystwie kolegów i koleżanek.
W tym wypadku należy jednak znaleźć złoty środek. Wydawanie całej wypłaty co miesiąc nie jest rozsądne, ale po prostu musicie sobie pozwolić na jakiś fundusz "na głupoty", by po prostu nie zwariować.
4. Zacznij dodatkową działalność
Masz jakiś dodatkowy talent lub wiedzę, których nie wykorzystujesz w aktualnej pracy? Może to być praktycznie wszystko: robótki ręczne, nauka języków obcych, drobne naprawy i ulepszenia. Jeśli nie prowadzisz już innej działalności gospodarczej, w Polsce możesz wykonywać te usługi w ramach działalności nierejestrowej, nie wymagającej załatwiania żadnych formalności.
Kto wie - może ta działalność przerodzi się w coś więcej, co kompletnie zmieni twoją sytuację finansową? Tak właśnie zrobiła nasza bohaterka - w kwietniu 2020 roku Mander założyła platformę coachingową dla kobiet. Jako że miała już "normalną" pensję, która wystarczała jej na życie, dochody z dodatkowej działalności odkładała na konto oszczędnościowe.
5. Zdywersyfikuj inwestycje
Ale, ale! Jeśli twoje dodatkowe pieniądze leżą tylko i wyłącznie na koncie oszczędnościowym - zdecydowanie robisz "to" źle. Warto lokować swoje pieniądze w jak najbardziej różnorodnych inwestycjach. Jeśli was na to stać, zawsze polecaną inwestycją są nieruchomości. Innym dobrym pomysłem jest lokowanie oszczędności w funduszach inwestycyjnych, z kolei nieco odważniejsi mogą też rozważyć kupno kryptowalut. Czego nie zrobicie, ważne jest, żeby zawsze mieć gdzieś "ukryte" inwestycje, do których można sięgnąć w kryzysowej sytuacji.