KPO okaże się batem na PiS? Realizacja kamieni milowych będzie niełatwa
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
I nie chodzi tu już tylko o kwestie praworządności – bo to jest bezsprzeczne. Na 200 stronach KPO polski rząd zobowiązał się do spełnienia wielu wyśrubowanych celów. Portal BusinessInsider przeanalizował najważniejsze zadania.
Jednym z kamieni milowych, który nieświadomym jeszcze politykom PiS się z pewnością nie spodoba, jest... podniesienie wieku emerytalnego. Nie dalej jak wczoraj uśmiechnięty Jarosław Kaczyński chwalił się jego obniżeniem. Tymczasem, jak pisze „BI” kamień milowy nr 68 zakłada "podniesienie efektywnego wieku emerytalnego". Efektywnego – więc niekoniecznie ustawowego. Rząd musi jednak zwiększyć wysiłki i namawiać seniorów do nieprzechodzenia na emeryturę. Będzie to oznaczało konieczność wykonania niezłej propagandowej wolty – politycy będą musieli twierdzić, że wczesne przejście na emeryturę jest jednocześnie dobre i złe.
BI zwraca uwagę, że jednym z kamieni milowych jest też reforma systemu podatkowego. Rząd musi wypracować nowy model zarządzania budżetem i średniookresowe ramy budżetowe w celu zwiększenia transparentności oraz efektywności wydatków publicznych. To wszystko w sytuacji, gdy władza osiąga kolejne stopnie wtajemniczenia w ukrywaniu wydatków i przenoszeniu ich jak najdalej poza budżet. Doszło do tego, że wielu ekonomistów już nie patrzy na ustawę budżetową, uważając ją za niewiele znaczący zlepek liter i cyfr.
Trzeba będzie odstawić węgiel i postawić na OZE
Kamieniami milowymi w KPO są też m.in. przyśpieszenie wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz promocję wykorzystania OZE. Chodzi zarówno o likwidację pieców zarówno domowych, jak i w lokalnych kotłowniach – prywatnych i publicznych. Program "Czyste Powietrze" będzie musiał znacznie przyspieszyć. Warto też nadmienić, że lokalne samorządy wprowadzają uchwały dotyczące likwidacji pieców, ale są one coraz częściej torpedowane przez lokalne struktury PiS, opowiadające się za węglem.
Potężnym wyzwaniem będzie zwiększenie roli wodoru w transporcie. Te technologie są w Polsce w powijakach. Dość powiedzieć, że wodór produkowany w Polsce pochodzi głównie... z paliw kopalnych, przede wszystkim z gazu.
Polski rząd po raz kolejny opóźnia aukcje 5G. A nowoczesna i szybka sieć będzie musiała być wzmocniona. Zmiany proponowane przez KPO mają pozwolić usunąć "wąskie gardła” w zakresie dostępności do szybkiego internetu. Zlikwidowane mają zostać bariery blokujące wdrożenie sieci 5G.
Podobnych wyzwań w KPO jest mnóstwo. Chodzi o uczynienie naszej gospodarki bardziej nowoczesną, transparentną i bardziej zderegulowaną – w sytuacji gdy rząd chce konrtrolować coraz więcej, może być to nieco utrudnione.
Przypomnijmy, że w ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma pomóc polskiej gospodarce po pandemii COVID-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.