Łatwy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy zimą. Nie każdy go zna
- Mamy sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie
- Okna z PCV wystarczy przestawić na tryb zimowy
- Podajemy także inne sposoby na oszczędzanie
Tanie ogrzewanie
Każda złotówka się liczy, zwłaszcza teraz, kiedy ceny idą w górę. Zimą na ogrzewanie można wydać naprawdę sporo. Chcesz trochę zaoszczędzić?
Jeśli w twoim domu są okna PCV, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Na Onecie czytamy, że większość z nich wyposażono w funkcję, dzięki której da się kontrolować docisk uszczelki, a przez to także przepływ powietrza. Wystarczy przestawić to ustawienie na tryb zimowy, aby całkiem sporo zaoszczędzić.
Uszczelka mocniej dociśnięta do framugi okna przepuszcza do domu mniejszą ilość chłodnego powietrza, a to właśnie pozwala zmniejszyć wysokość rachunku za ogrzewanie.
Niestety takie rozwiązanie ma też minus – przez słabszą cyrkulację pomieszczenie nie będzie tak dobrze przewietrzone, a więc mikroorganizmy będą się w nim lepiej rozwijać. Wówczas pojawia się ryzyko powstania uczuleń i alergii u domowników. Nadal jesteś zainteresowany? Poniżej dowiesz się, jak uszczelnić okno.
Czytaj także: Rząd zostawił na lodzie 1,7 mln rodzin. Dodatku nie dostaną, za ogrzewanie zapłacą pięć razy więcej.
Jak to zrobić?
Najpierw sprawdź, w jakim trybie jest twoje okno na tą chwilę. W jego skrzydle znajduje się gruba śruba – odnajdź ją i określ pozycję, w jakiej jest ustawiona względem uszczelki. Grubsza strona to tryb zimowy, a węższa - letni.
Masz u siebie tryb letni? Aby przestawić go na zimowy, wystarczy klucz albo śrubokręt. Sam oceń, które narzędzie będzie lepsze w twoim przypadku. Jedyne, co musisz zrobić, to przekręcić śrubę o 90 stopni w prawo. A wiosną? Na odwrót – wtedy znów będzie miało tryb letni.
Jak jeszcze zaoszczędzisz?
Jak pisaliśmy w innym artykule w InnPoland, rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe przez nieszczelne okna albo drzwi w domu. Wtedy wystarczy wymienić listwy uszczelniające. Znalazłeś szczelinę pod drzwiami albo między oknem a parapetem? Znów mamy proste rozwiązanie – podłóż tam antyprzeciągową poduszkę.
Ważna jest też cyrkulacja powietrza wokół grzejników. Zasłonięty kaloryfer to trudniejsze i wolniejsze rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu. Co natomiast warto zasłaniać? Okna. Najlepszą będą grube zasłony, ale rolety też się nadadzą. Aby ciepłe powietrze nie "uciekało" na korytarz, pamiętaj o zamykaniu drzwi, no. do sypialni.
Wróćmy na chwilę do grzejnika – ciepło z niego można nakierować na pokój. Za kaloryferem umieść karton albo styropian oklejony folią aluminiową. Folia odbije ciepło, a pomieszczenie szybciej się nagrzeje.
Metody tradycyjne
Najprostsze metody na pewno już znasz, ale nie można odmówić im skuteczności – na podłogę połóż dywan, a siebie otul kilkoma wartswami odzieży. Nie będziesz w domu przez kilka dni? Zakręć na ten czas grzejniki. Warto to zrobić również na noc. Dzięki temu rachunek za ogrzewanie się obniży, a sam będziesz lepiej spał.
Czytaj także: https://innpoland.pl/166211,wyzsze-rachunki-za-ogrzewanie-czemu-zaplacimy-kilkaset-zlotych-wiecej