W kamasze pójdziesz prosto z pociągu. PKP pomoże zaciągnąć się do wojska

Konrad Bagiński
13 października 2022, 20:04 • 1 minuta czytania
Jeśli kogoś najdzie ochota na zasilenie szeregów polskiej armii, będzie mógł to zrobić przy okazji jakiejś podróży. PKP ogłosiło właśnie, że na kilkunastu dworcach otworzy wojskowe punkty rekrutacji. Będą działać od poniedziałku do piątku, ale tylko w godzinach 13:00 - 18:00.
Wojsko otwiera punkty rekrutacji na dworcach kolejowych Piotr Molecki/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Na kilkunastu dworcach kolejowych otwarte zostały wojskowe Mobilne Punkty Rekrutacyjne. Powierzchnię na potrzeby otwarcia punktów udostępniają na terenie swoich obiektów Polskie Koleje Państwowe S.A. Uruchomienie Mobilnych Punktów Rekrutacji na dworcach kolejowych to jeden z kluczowych elementów porozumienia podpisanego dziś przez PKP S.A. z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji (CWCR).

Punkty zostały otwarte m.in. na dworcach: Warszawa Centralna, Gdynia Główna, Kraków Główny, Bydgoszcz Główna, Lublin Główny, Wrocław Główny. Działają w godzinach 13:00-18:00, od poniedziałku do piątku i będą czynne do końca października.

Każdy zainteresowany podjęciem służby w Wojsku Polskim może tam porozmawiać z oddelegowanymi żołnierzami i uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Będzie miał również możliwość złożenia wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

– W trudnych czasach polscy kolejarze znów stają na wysokości zadania. Wzmacnianie naszych sił zbrojnych – tych regularnych, zawodowych, i tych w ramach obrony terytorialnej to od zawsze cel rządu Prawa i Sprawiedliwości. Nasi poprzednicy zwijali armię, zwijali państwo. My w każdym możliwym aspekcie je wzmacniamy — mówił podczas konferencji prasowej Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Dodał, że kolejarze stali na posterunku w czasie pandemii.

- Podołali, gdy trzeba było przewieźć ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy. Teraz występują z cenną inicjatywą. Duże dworce to świetne miejsca, by promować służbę wojskową, by zachęcać do obrony ojczyzny. Codziennie przewijają się przez nie setki tysięcy pasażerów, często młodych mężczyzn — tłumaczył Małecki.

- Dziś promocja służby wojskowej to patriotyczny obowiązek każdego obywatela i każdej instytucji. Dziękuję i gratuluję realizacji pomysłu Polskim Kolejom Państwowym i Centralnemu Wojskowemu Centrum Rekrutacji – chwalił kolejarzy sekretarz stanu.

Kolej z wojskiem, wojsko z koleją

– Podpisanie porozumienia pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi a Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji to kolejny przykład owocnej współpracy polskich kolei z wojskiem, nawiązanie do chlubnych tradycji historycznych – mówił z kolei Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Mieszkańcy największych miast Polski zyskają dzięki temu możliwość złożenia na terenie dworców kolejowych wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Mam nadzieję, że ścisła współpraca wojska i kolei będzie gwarantem bezpieczeństwa Polski i wpłynie na rozwój strategicznej infrastruktury kolejowej – dodał Bittel.

Celem porozumienia jest ponadto utrzymanie współdziałania Wojska Polskiego i Polskich Kolei Państwowych w sprawach związanych z obronnością państwa, współpracą promocyjną, informacyjną i szkoleniową, w tym korzystanie z bazy szkoleniowej i ustalonych obiektów infrastruktury kolejowej i CWCR.

Czytaj także: https://innpoland.pl/185257,wideo-o-polskich-silach-zbrojnych-filmik-podbija-internet