Tak nas oszukują na zniczach. Inspekcja wzięła pod lupę producentów
- Państwowa Inspekcja Handlowa w Krakowie przebadała, czy wkłady do zniczy palą się tak długo, jak deklarują producenci
- Badanie wykazało, że niektóre wkłady paliły się o kilka godzin krócej, a inne – nawet o jeden dzień krócej
- Jest jeden sprawdzony sposób, aby samodzielnie przedłużyć żywotność zniczy
Inspekcja na tropie wkładów, które palą się krócej niż deklarują producenci
W czasach, gdy drożeje dosłownie wszystko, łatwo natknąć się na nieuczciwych sprzedawców. Zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych powinniśmy zachować wzmożoną czujność.
O dobro konsumentów postanowiła zadbać Państwowa Inspekcja Handlowa (PIH) w Krakowie, która po raz kolejny wzięła pod lupę producentów zniczy. Październik był dla nich wyjątkowo intensywny, ponieważ dokładali wszelkich starań, aby dostarczyć towar przed 1 listopada.
Kontrolerzy zbadali, czy faktyczna długość spalania zniczy odpowiada deklaracjom producentów. Już ubiegłoroczne badania wykazały, że nie wszyscy stosują uczciwe praktyki.
Wkłady paliły się nawet o kilka godzin krócej
Nie inaczej było w tym roku. "Tygodnik Podhalański" podaje, że w ramach tegorocznych kontroli PIH otrzymał wyniki 8 z 10 wkładów skierowanych do badania. Aż 5 z nich paliło się krócej, niż wskazywali producenci.
W niektórych przypadkach wkłady paliły się o godzinę krócej. Zdarzały się także bardziej rażące różnice, sięgające kilku godzin. Rekordzistą były znicze, które rzekomo miały palić się np. trzy dni, a w rzeczywistość czas spalania był krótszy o jeden dzień.
Stwierdzaliśmy wkłady zgodne z tym, co oświadczali producenci, a nawet palące się dłużej, jednak też wiele takich, których czas spalania był aż o około 10 czy 17 godzin krótszy od tego, o czym informowani byli konsumenci na opakowaniu.
Jej zdaniem "tradycja związana z odwiedzinami grobów bliskich i zapalania zniczy na dowód pamięci o zmarłych nie może być okazją do sprzedaży konsumentom produktów gorszych, niż sugeruje to ich opakowanie".
Jaka kara za oszukiwanie na zniczach?
Producenci, którzy sprzedają wkłady sprzeczne z oznaczeniami, są zobowiązani ponieść koszty badań laboratoryjnych. Poza tym muszą nanieść na opakowania prawidłowe informacje.
W tym kontekście warto pamiętać, że wkłady do zniczy powinny posiadać oznaczenie, które wskazuje, kto jest ich producentem. Jeśli brakuje takiej informacji albo wkład pali się krócej, to konsument może zgłosić te naruszenia do Inspekcji Handlowej.
Jakie znicze palą się najdłużej?
Na przycmentarnych stoiskach i w marketach roi się od zniczy. Różnią się nie tylko wielkością, kolorem, kształtem czy ceną. Nie każdy znicz ma bowiem taki sam wkład. O tym, jak długo będzie palił się znicz, przesądzają m.in. materiały, z których został wykonany wkład.
Najdłużej palą się znicze z wkładami olejowymi. Znicze z takimi wkładami mogą się palić nawet cztery razy dłużej niż te z wkładami parafinowymi. Z kolei najszybciej gasną lampki, które posiadają wkłady woskowe.
Chcąc przedłużyć żywotność znicza, można zastosować prosty trick. Jeszcze przed zapaleniem należy przyciąć knot do długości maksymalnie 2 cm. Dzięki temu płomień jest bardziej regularny i dłużej bije blaskiem.
Czytaj także: https://innpoland.pl/186334,wszystkich-swietych-2022-ktore-sklepy-sa-otwarte-1-listopada