O zagrożeniach wiemy coraz więcej, ale nie chcemy się szkolić. Tak Polacy korzystają z internetu
- Choć Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń w internecie, to ich wiedza nadal pozostaje podstawowa
- Ekspertów martwi fakt, że nadal połowa użytkowników nie korzysta z menadżera haseł
- Wyniki badania wskazują, że niezbędna jest edukacja np. poprzez szkolenia
Polacy bezpieczni w sieci. 95 proc. nie otwiera linków od nieznajomych
Coraz więcej użytkowników internetu zna podstawy cyberbezpieczeństwa – takie, dość krzepiące wnioski, wynikają z najnowszego badania wykonanego przez Centrum Badań Marketingowych na zlecenie Google.
Ankieta wskazuje, że internauci są coraz bardziej świadomi zagrożeń, które czekają na nich w wirtualnych świecie. 95 proc. Polaków deklaruje, że nie otwiera załączników od nieznajomych. Z kolei 91 proc. przyznaje, że nie wchodzi na podejrzane strony, dzięki czemu ogranicza ryzyko ataku.
81 proc. respondentów przekonuje, że nie wymienia się ważnymi dokumentami na komunikatorach i czatach. Natomiast 79 proc. użytkowników nie pozwala nikomu podłączać się do swojego komputera lub telefonu. 64 proc. użytkowników sprawdza oprogramowanie przed zainstalowaniem.
Jednak okazuje się, że użytkownicy posiadają tylko podstawową wiedzę. O zaawansowanych zagrożeniach Polacy wiedzą niezbyt wiele. Badanie wskazuje, że o ataku "ransomware" słyszało zaledwie 16 proc. osób, a o ataku DDoS – 21 proc.
Sceptyczne nastawienie do haseł to nadal domena polskiego użytkownika
Jednak nie wszystkie wyniki ankiety napawają optymizmem. Choć o weryfikacji dwuetapowej słyszało 66 proc. badanych, to zastosowanie tego rozwiązania w praktyce jest znacznie mniejsze. Z weryfikacji dwuetapowej korzysta 50 proc. ankietowych, co może wynikać z braku świadomości, że ich dane trafiają w bezpieczne miejsce.
Pojęcie kopii zapasowej zna aż 85 proc. uczestników badania, ale tylko 44 proc. z niej korzysta. Zaledwie 32 proc. użytkowników zapisuje swoje hasła w przeglądarce.
Oczywiście powinno nas cieszyć to, że stosujemy się do intuicyjnych zasad cyberbezpieczeństwa i nie otwieramy załączników od nieznajomych czy podejrzanych linków. Jednak już teraz każdy z nas powinien stosować bardziej zaawansowane sposoby zabezpieczenia się w internecie. Od wykorzystywania menedżerów haseł, takich jak ten dostępny w przeglądarce Chrome i na koncie Google, po stosowanie weryfikacji dwuetapowej wszędzie tam, gdzie to możliwe. Korzystajmy z rozwiązań i narzędzi bezpieczeństwa udostępnianych przez dostawców usług internetowy, bo tak możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych i komfort korzystania z sieci.
Kim jesteśmy w internecie?
Na podstawie badania wyróżniono trzy grupy użytkowników. Największą stanowią newbies (56,9 proc.). Są to osoby, które nie posiadają wystarczających kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa i są niezbyt świadomi zagrożeń w internecie To głównie osoby powyżej 55. roku życia.
Do drugiej grupy normcores sklasyfikowano 13,8 proc. uczestników ankiety. Są to osoby o zadowalającym poziomie znajomości zagrożeń w internecie. Znają podstawowe zasady, dzięki którym mogą czuć się bezpiecznie.
Z kolei trzecia grupa geeks (29,3 proc.) to osoby z ponadprzeciętną znajomością cyberzagrożeń. Choć nie są to "cyberwojownicy", którzy potrafią całkowicie obronić się przed atakami, to stosują najbardziej zaawansowane metody do podnoszenia poziomu poczucia bezpieczeństwa w sieci.
Potrzebna edukacja. Polacy niezainteresowani szkoleniami
Dość niepokojące są także wyniki dotyczące szkoleń z cyberbezpieczeństwa, w których bierze udział co czwarta osoba w Polsce. Najlepiej sytuacja wygląda w grupie wiekowej 25–49 lat – udział w szkoleniach deklaruje prawie 31 proc. respondentów z tej kategorii wiekowej.
Co niepokojące, Polacy są niezbyt zainteresowani udziałem w tego typu szkoleniach. Aż 72,5 proc. uczestników badania przyznaje, że nie chce brać udziału w szkoleniu z cyberbezpieczeństwa, które zostałoby zorganizowane przez pracodawcę.
Zatem gdzie Polacy szukają informacji na temat cyberbezpieczeństwa? Z badania wynika, że najwięcej osób (66,2 proc.) czerpie informacje na temat cyberbezpieczeństwa z internetu. Zaledwie 16,3 proc. sięga po literaturę fachową.
W tym zakresie niezbędna jest zatem edukacja, która powinna rozpoczynać się możliwie jak najwcześniej. Duża w tym rola rodziców i opiekunów, którzy mogą tłumaczyć dzieciom podstawowe zasady już w trakcie pierwszego kontaktu ze światem wirtualnym.
"Badanie dotyczące świadomości Polaków w zakresie cyberbezpieczeństwa" zostało wykonane w październiku 2022 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne ze wspomaganiem komputerowym). Na pytania odpowiadało 1000 osób. Uczestnicy badania byli dobierani losowo.