Musisz wypłacić gotówkę? Z cashbackiem zrobisz to prawie wszędzie

Natalia Bartnik
23 marca 2023, 15:02 • 1 minuta czytania
Masz ze sobą tylko kartę, potrzebujesz gotówki, a w pobliżu nie ma żadnego bankomatu. Znasz ten problem? Usługa cashback może cię uratować. Zobacz, jak z niej korzystać.
Czym jest cashback? Fot. Jack Sparrow/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czym jest cashback?

W 2017 r. utworzono Fundację Polska Bezgotówkowa. Stało się to w ramach porozumienia Związku Banków Polski, Visy, MasterCard i Ministra Finansów (wówczas Mateusza Morawieckiego). Fundacja na swoim portalu Gotowi Bezgotówkowi promuje płatności bezgotówkowe oraz online.

Czytaj także: Najpierw obejrzyj, zapłacisz później. W tych sklepach skorzystasz z płatności PayPo i Klarna

Podczas zakupów przypomniało ci się, że musisz jeszcze wypłacić gotówkę, ale nie wiesz, jak zrobić to najszybciej? Poznaj prosty sposób na pobranie gotówki z konta. (...) Cashback to usługa, dzięki której każda osoba posiadająca kartę płatniczą może wypłacić pieniądze podczas dokonywania płatności kartą w kasie w oznaczonych punktach handlowo-usługowych. [Na przykład – red.] w sklepie, na stacji benzynowej czy na poczcie! Szybko, wygodnie i po drodze!Gotowi Bezgotówkowi

Jak skorzystać z cashbacku?

Podczas płacenia kartą powiedz kasjerowi, że chcesz też wypłacić gotówkę. Podajesz wybraną kwotę (nie może być większa niż 1000 zł) i potwierdzasz wypłatę pieniędzy kodem PIN. Zapłata za zakupy oraz skorzystanie z cashbanku są traktowane jak jedna, wspólna transakcja.

Cashback – ważne informacje

Z cashbacku możesz skorzystać tylko wtedy, gdy płacisz kartą. Wysokość rachunku nie ma znaczenia dla tego, ile chcesz pobrać pieniędzy. Musi jednak być dostępna na koncie, do którego podpiąłeś kartę (oraz w kasie fiskalnej). Większość banków pozwala na korzystanie z cashbacku tylko przy kartach debetowych.

Czy za cashback się płaci?

Większość banków nie pobiera za tę usługę opłaty. Niektóre naliczają od 1 do 2 zł. Najlepiej upewnij się co do tego, sprawdzając w umowie z bankiem. Czasem prowizja jest zależna od użytej karty płatniczej. Przeważnie za użycie debetowej się nie płaci, a przy kredytowej bank potrąca kilka procent od wypłacanej kwoty. Zazwyczaj jednak nie będzie to więcej niż 10 zł.

Jak robić zakupy przez internet?

Dla wielu osób zakupy online są wygodniejsze niż stacjonarne. Oszczędzamy na czasie dojazdu, stania w kolejce, chodzenia między półkami. Też chcesz spróbować? W innym artykule w INNPoland zamieściliśmy prostą instrukcję, jak robić zakupy online.

Wystarczy przejść na stronę sklepu lub platformy zakupowej i w wyszukiwarce wpisać nazwę danego artykułu. Później personalizujesz go, wybierając np. kolor, rozmiar czy ilość i "wkładasz" je do e-koszyka. Na końcu wybierz opcję Zamawiam i płacę.

Po podaniu adresu dostawy zostaniesz poproszony o wybór metody płatności. Może to być karta płatnicza, BLIK, przelew, Google Pay, PayPo lub opłata za pobraniem.

Czytaj także: https://innpoland.pl/191378,jak-placic-za-zakupy-telefonem-instrukcja