Zegarek polskiej firmy sprzedany za rekordową kwotę. Nosił go ostatni cesarz Chin

Sebastian Luc-Lepianka
25 maja 2023, 10:50 • 1 minuta czytania
Na aukcji w Hongkongu zegarek polskiej firmy Patek Philippe osiągnął rekordową kwotę. Należał do cesarza Aisina Gioro Puyiego, teraz trafi w ręce bogatego kolekcjonera.
Unikatowy zegarek z historyczną przeszłością. Cover Images/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Rekord padł w domu aukcyjnym Philips. Przedmiotem licytacji był zegarek firmy Patek Philippe – Reference 96 Quantieme Lune, który nosił chiński cesarz Aisin Gioro Puyi. Wyprodukowano tylko osiem takich zegarków.


Rekordowa kwota

Ostateczna kwota wyniosła 49 mln dolarów hongkongskich (ok. 6,2 mln dolarów amerykańskich, czyli ponad 25 mln złotych). Przebiła ona dwukrotnie wartość szacunkową i ustanowiła nowy rekord w swojej kategorii. Licytacja trwała sześć minut, nowym właścicielem jest kolekcjoner z Azji.

Poprzednie rekordy dzierżyli: cesarz Wietnamu Bao Dai, jego Rolex poszedł za 5 mln dolarów (czyli ok. 20 mln złotych) oraz cesarz Etiopi Hajle Syllasi, również z Pate Philippe, za 2,9 mln dolarów (czyli ok. 12 mln złotych).

Wyjątkowy prezent

Zegarek Reference 96 Quantiemu Lune charakteryzuje się wgłębieniem w kształcie korony, na którym pokazywane są fazy księżyca i platynową oprawą. Ostatni raz cesarz z dynastii Qing nosił go w 1950 roku, podarował go swojemu rosyjskiemu tłumaczowi Gregorijowi Permiakowi, po spędzeniu pięciu lat jako sowiecki jeniec.

Ten gest może budzić zdziwienie, ale wystarczy wczytać się w historię Aisina. Ostatni chiński cesarz był dobrze traktowany na Syberii, w Chabarowsku. Obawiał się powrotu do Chin, gdzie uważano, że jako monarcha uosabia wszystko, co złe w społeczeństwie.

Nie potrafił jednak mówić po rosyjsku i polegał wyłącznie na tłumaczach. Z Gregorim miały go łączyć szczególne więzi, Rosjaninowi pragnął wręczyć też diament. Według ustaleń dziennikarza Russela Workinga cesarz poprosił Stalina o azyl w ZSRR i chciał pracować dla komunizmu.

"Będę pierwszym komunistycznym cesarzem w Rosji" – miał powiedzieć Puyi. Dzieje Aisina Gioro Puyiego zostały przedstawione w filmie “Ostatni Cesarz” z 1987 roku.

Co wiemy o Patek Philippe?

Firmę założył w 1839 roku w Genewie Antoni Norbert Patek (syn Anny z Piasków Szlacheckich) i zegarmistrz Franciszek Czapek. Antoni wykorzystywał swoje talenty artystyczne do ozdabiania kopert zegarków kieszonkowych motywami patriotycznymi, robili je na zamówienie dla Polaków na obczyźnie. Czapek odszedł ze spółki w 1845 roku, a Patek nawiązał współpracę z francuzem Adrienem Philippe.

Nowy duet odniósł wielki sukces w 1851 roku na światowej wystawie w Londynie, zdobywając złoty medal. Zegarek w firmie Polaka zamówiła królowa Wiktoria, rozpoczynając zainteresowanie marką wśród możnych całego świata. Do klientów Patek Philippe należeli królowe, książęta, a nawet papież Pius IX. W 1932 roku przedsiębiorstwo wykupili bracia Karol i Jean Stern.

Te zegarki zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie. Wyróżniają się też innowacjami i skomplikowanymi, unikatowymi mechanizmami. Zegarki Reference 96 są wśród pierwszych, jakie produkowano z funkcją kalendarza.

Historyczne przedmioty na aukcjach

Na aukcje trafiają nie tylko przedmioty z ubiegłego wieku. O próbach sprzedaży szczątków katedry Notre Dame pisał u nas Mariusz Janik.

Czytaj także: https://innpoland.pl/151787,memorabilia-z-pozaru-notre-dame-na-ebay-portal-zamyka-aukcje