Dobre wieści dla przedsiębiorców. Mały ZUS Plus przedłużony na kolejny rok

Konrad Bagiński
30 lipca 2023, 16:02 • 1 minuta czytania
– Od 1 sierpnia małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok – mówi szef MRiT Waldemar Buda. Wynika to z ustawy ws. Małego ZUS Plus, którą w ostatnią środę podpisał prezydent Andrzej Duda. Resort szacuje, że w tym roku z ulg skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, a w 2025 r. – 142,3 tys.
Mały ZUS + przedłużony Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mały ZUS Plus (MZ+) to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Z wydłużonego okresu obowiązywania MZ+ będą mogli skorzystać ci z nich, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi. Ważne: MZ+ nie obejmuje składki zdrowotnej.  


Obecnie z Małego ZUS Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy, o ile m.in.:

Od 1 sierpnia okres korzystania z ulgi zostanie wydłużony o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu właściciele firm będą mogli skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy.

Jak skorzystać z MZ+

Aby skorzystać z dodatkowej ulgi:

Ilu przedsiębiorców skorzysta z MZ+?

W grudniu 2022 r. z Małego ZUS Plus skorzystało 235,7 tys. przedsiębiorców.

"Szacujemy, że z przedłużonego Małego ZUS Plus w tym roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys." – pisze MRiT w komunikacie prasowym.

Zmiany zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"W 2019 r. umożliwiliśmy najmniejszym przedsiębiorcom opłacanie niższych składek ZUS, proporcjonalnych do przychodu – był to tzw. Mały ZUS. W 2020 r. rozszerzyliśmy ulgę, liberalizując próg przychodowy i uzależniając składki od uzyskanego dochodu – stworzyliśmy tzw. Mały ZUS Plus" – dodaje resort.

To niejedyne ulgi dla małych przedsiębiorców

Już kilka dni temu chwaliliśmy rząd PiS, który po raz kolejny ułatwia działalność gospodarczą na małą skalę. Od niedawna mamy zwiększony limit przychodu, do którego nie trzeba zakładać firmy. W drodze są kolejne zmiany: zmiana rozliczenia z miesięcznego na roczne. Dzięki temu bardzo mali przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek ZUS, jeśli zarobią mniej niż 32400 zł rocznie.

Na początku lipca w Sejmie pojawił się projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych. Proponowane przepisy zakładają m.in. wprowadzenie rocznej, a nie miesięcznej kwoty przychodu, do wysokości której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Projekt skierowano do opinii do organizacji samorządowych.

Działalność nierejestrowana to działalność na małą skalę, której prowadzenie nie wymaga dokonywania formalności, w tym rejestracji firmy w CEIDG i opłacania składek ZUS. Po zmianach, które weszły w życie 1 lipca maksymalna kwota, jaką można zarobić miesięcznie, aby uniknąć konieczności zakładania działalności gospodarczej, to 2700 zł, czyli 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Przed lipcem stawka limitu dla działalności nierejestrowanej wynosiła 50 proc. płacy minimalnej.