Ostatnia szansa, by ujrzeć na niebie kometę Nishimura. Jeśli nie zdążysz, zobacz te cudowne zdjęcia

Sebastian Luc-Lepianka
11 września 2023, 15:43 • 1 minuta czytania
Nowo odkryta kometa Nishimura w niedzielę osiągnęła tak dużą jasność, że można było ją obserwować gołym okiem i uwiecznić na zdjęciach. Dzięki temu została udokumentowała w Internecie, po którym krążą jej cudowne ujęcia.
Internauci dzielą się zdjęciami z obserwacji komety. Fot. Vaonis/Ferrari Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Hideo Nishimura odkrył nową kometę C/2023 P1 fotografując nocne niebo z pomocą zwykłego aparatu. Teraz dziesiątki ludzi dołączyły się do tego zajęcia, "polując" na kosmicznego wędrowca od początku września.


Zdjęcia Nishimury

Kometę dało się fotografować już wcześniej, ale w miniony weekend była szczególnie dobrze widoczna. Można było ją uchwycić na nocnym niebie w okolicy pozycji Wenus, nieopodal gwiazdy Zeta Leonis w gwiazdozbiorze Lwa.

Jeśli chcecie ją jeszcze zaobserwować, macie na to ostatnią szansę. Niestety w momencie największego zbliżenia do Ziemi (12 września) i peryhelium (zbliżenia do Słońca) kometa będzie na tle Słońca. Obserwacja stanie się utrudniona, a z czasem niemożliwa, nawet mimo względnej bliskości obiektu (125 milionów kilometrów od Ziemi).

Jeśli chcecie zapoznać się z galeriami zdjęć tego obiektu, a nie macie chęci na przeczesywanie social media, polecam zdjęcia z serwisu EarthSky. W linku do galerii jest sugestia, że to ledwie pierwsza część materiałów, co pozwala spodziewać się kolejnych obrazów w przeciągu najbliższych dni, nim Nishimura całkiem zniknie sprzed oczu obserwatorów nieba.

Lot ku Słońcu

Wedle obliczeń astronomów, 17 września kometa ma znaleźć się bardzo blisko Słońca - ledwie 43 miliony kilometrów od gwiazdy, bliżej niż Merkury. Może ulec wtedy zniszczeniu. Jeśli zaś przetrwa to burzliwe sąsiedztwo i wyrwie się jego grawitacji, oddalając się od Słońca zacznie gasnąć i znikać nam z widoczności.

Jak robić zdjęcia nocnego nieba?

Do fotografowania komet i nocnego nieba potrzeba jest kilku technik. Podstawa to aparat o odpowiednio mocnym przybliżeniu i długi czas ekspozycji. Potrzeba wykonać nawet kilkanaście zdjęć ruchomego obiektu, które dopiero zostaną obrobione i połączone w odpowiednim programie.

Pomocny może być NighCap Camera na iOS. Aparaty fotograficzne w smartfonach z najnowszej półki są coraz częściej wyposażone w narzędzia i wspomaganie AI, które ułatwia robienie spektakularnych zdjęć nawet nocą.

Należy też poszukać odpowiedniego miejsca do obserwacji, wolnego od zanieczyszczeń świetlnych. Mapę takich miejsc oferują takie serwisy jak Light Pollution Map albo Dark Site Finder.

Hideo Nishimura odkrył kometę 12 sierpnia, robiąc zdjęcia aparatem fotograficznym z obiektywem 200 mm. Na cześć jego odkrycia nazwano C/2023 P1 od jego nazwiska.

Czytaj także: https://innpoland.pl/197500,odkryto-nowa-komete-kiedy-najlepiej-przygotowac-obserwacje-nocnego-nieba