Awaria mObywatela. Serwery nie wytrzymują ruchu. Możecie zrobić jeszcze jedną rzecz
Polacy na social media donoszą o awarii aplikacji mObywatel, już od godziny 11. Wyświetlają się komunikaty o błędach i niedostępnych funkcjach. Na wszelki wypadek wyborcy powinni do urny zabrać ze sobą fizyczne dokumenty.
Awaria mObywatela
"Wystąpił błąd. Niektóre funkcje aplikacji są niedostępne. Zaloguj się ponownie" pokazuje zdjęcie ekranu jeden z Internautów. Na innym komunikat jest nieco odmienny: "Nie udało się pobrać danych. Nie możemy wyświetlić Twoich usług".
Sam również nie mogę uruchomić aplikacji i patrzę na komunikat "Wystąpił błąd! Wystąpił błąd serwera!". Nie wiadomo dokładnie, jak szeroko zakrojona jest usterka, ale wygląda na to, że nie skorzystamy z funkcji e-dowodu ani usług lokalizacji komisji wyborczej.
Możliwe jest użycie aplikacji w trybie offline tudzież samolotowym. Jeśli mamy w niej zarejestrowany dowód osobisty, wyświetli się i będzie możliwy do weryfikacji przez komisję wyborczą.
Serwery aplikacji nie radzą sobie ze wzmożonym ruchem. Oficjalny komunikat ws. wygłosiło Ministerstwo Cyfryzacji. Podobna sytuacja miała już miejsce w czasie premiery aplikacji.
Warto się upewnić, czy mamy najnowszą wersję apki. Aktualizację należy przeprowadzić ręcznie poprzez Google Play (dla smartfonów z Androidem) lub AppStore (dla smartfonów na iOS).
Jak użyć mObywatela na wyborach?
Rządowa aplikacja może nam pomóc 15 października 2023 roku. W komisji wyborczej możemy wylegitymować się z pomocą e-dowodu, a urzędnicy metodą wizualną spojrzą na ekran w poszukiwaniu hologramu, daty i aktualnej godziny. Aby odnaleźć naszą komisję wyborczą (zakładając, że apka działa) po zalogowaniu się szukamy usługi "Wybory". Po kliknięciu powinna wyświetlić się zakładka "Twoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców". Klikamy "Dalej".
Na kolejnym etapie otrzymamy informację, czy mamy czynne prawo wyborcze. Z tego poziomu możemy wybrać, czy chcemy sprawdzić kolejne dane w rejestrze albo nasze miejsce głosowania, w zakładce "Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej".
Tę klikamy i ukaże nam się obecnie przypisane miejsce, w którym możemy oddać głos 15 października. Jest ono zgodne z adresem stałego zameldowania.
Jeśli chcemy je zmienić miejsce głosowania, korzystamy z linku "przejdź do usługi online" widocznym w niebieskim komunikacie, widocznym na dole danych adresowych.
Jeśli nasza aplikacja nie ma najnowszej aktualizacji, tę należy przeprowadzić ręcznie poprzez Google Play (dla smartfonów z Androidem) lub AppStore (dla smartfonów na iOS).
Czytaj także: https://innpoland.pl/199615,oszustwo-na-mobywatela-wyborcy-moga-stracic-pieniadze-przez-wiadomosc-sms