Tyle można zarobić na wyborach samorządowych. Wiemy jak się zapisać
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Państwową Komisję Wyborczą, każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat, ma prawo ubiegać się o członkostwo w obwodowej komisji wyborczej.
Osoba ta musi być również pełnoletnia i nie może być pozbawiona praw publicznych ani pełnienia funkcji publicznych prawomocnym wyrokiem sądu.
Jak zostać członkiem komisji wyborczej?
Zgodnie z zaleceniami PKW, istnieją różne sposoby zgłoszenia kandydatury na członka obwodowej komisji wyborczej. Jednym z nich jest skontaktowanie się z komitetem wyborczym, który może rekomendować kandydata do pracy w komisji. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które chciałyby zaangażować się w kampanię wyborczą określonego komitetu.
Alternatywnie, można także samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarzowi wyborczemu. W takim przypadku, jeśli zachodzi konieczność uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego, zgłoszona kandydatura może zostać wzięta pod uwagę.
Zgłoszenia kandydatów na członków komisji wyborczych są przyjmowane przez pełnomocników komitetów wyborczych, którzy działają we współpracy z urzędnikami wyborczymi właściwymi dla danej gminy. W przypadku Warszawy zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem urzędów dzielnic, które są właściwe dla siedziby danej komisji.
Warto podkreślić, że udział w pracy obwodowej komisji wyborczej nie tylko przynosi satysfakcję z uczestnictwa w demokratycznym procesie wyborczym, ale również stanowi ważny wkład w funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego. Praca w komisji wyborczej to szansa na dodatkowy i to spory zarobek.
Ile zarabia komisarz wyborczy?
Zgodnie z informacją udostępnioną przez Państwową Komisję Wyborczą, członkowie obwodowych komisji wyborczych mają prawo do zryczałtowanych diet za udział w pracach i szkoleniach związanych z wyborami.
W przypadku wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego, przewodniczący komisji otrzymują dietę w wysokości 900 złotych, zastępcy przewodniczącego - 800 złotych, a pozostali członkowie komisji - 700 złotych.
Należy zaznaczyć, że w sytuacji drugiej tury wyborów na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, członkowie komisji otrzymują zryczałtowane diety w wysokości połowy standardowej kwoty.
Obok wynagrodzenia, kluczową kwestią dla osób angażujących się w pracę w komisjach wyborczych jest zapewnienie dni wolnych od pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, członkowie obwodowych komisji wyborczych oraz mężowie zaufania mają prawo do wolnego od pracy na czas wykonywania swoich obowiązków.
Zgodnie z regulacjami, konieczne jest pisemne uprzedzenie pracodawcy o nieobecności związanej z uczestnictwem w pracach komisji wyborczej.