Trzaskowski wyciągną rękę do Śpiewaka. Konsultacje ws. prohibicji w stolicy
Jednakże idea nocnej prohibicji znalazła poparcie u co najmniej jednego z kandydatów na prezydenta Warszawy. Propozycja ta, choć kontrowersyjna, budzi zainteresowanie jako potencjalne narzędzie kontroli nad problemem nadużywania alkoholu i poprawy bezpieczeństwa publicznego w godzinach nocnych, na co zwracają uwagę miejscy aktywiście na czele z Janem Śpiewakiem.
Zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie
Planowane konsultacje społeczne mają na celu zebranie opinii i uwag mieszkańców Warszawy na temat proponowanego zakazu sprzedaży alkoholu nocą. Ratusz chce w ten sposób poznać różnorodne perspektywy społeczne oraz zrozumieć potencjalne skutki wprowadzenia takiej regulacji dla mieszkańców oraz dla lokalnej gospodarki.
Obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który ubiega się o reelekcję, jasno wyraził swoje wątpliwości co do wprowadzenia nocnej prohibicji. Trzaskowski podkreślił, że nie jest zwolennikiem ograniczania swobód obywatelskich i uważa, że zakaz sprzedaży alkoholu w nocy może mieć negatywne skutki społeczne oraz gospodarcze.
Kwestia wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w nocy stała się jednym z głównych tematów dyskusji w kontekście nadchodzących wyborów samorządowych w Warszawie. Zdania kandydatów na prezydenta miasta są podzielone, a propozycja ta budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców stolicy.
Magdalena Biejat popiera postulat Śpiewaka
Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy, popiera wprowadzenie nocnej prohibicji. Jej zdaniem, ograniczenie dostępności alkoholu w godzinach nocnych może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa publicznego i ograniczenia problemu nadużywania alkoholu w stolicy.
Trzaskowski, choć sceptycznie nastawiony do jednego z głównych postulatów Jana Śpiewaka, wykonał gest w stronę aktywistów i mieszkańców, którzy postulują nocne ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Zadeklarował, że jeśli większość warszawiaków poprze ideę prohibicji, ratusz będzie się zastanawiał nad szczegółami, takimi jak godziny obowiązywania zakazu.
Na razie jednak ratusz nie jest w stanie określić terminu przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie. Przygotowanie takich konsultacji wymaga czasu, a ratusz będzie informował o terminach, gdy tylko będzie gotowy do ich przeprowadzenia.
Gdzie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w nocy?
Jak informowaliśmy w INNPoland, zakaz sprzedaży alkoholu we Wrocławiu stał się faktem. Miasto poszło w październiku w ślad za innymi metropoliami, które postawiły na ograniczenie spożycia alkoholu wśród mieszkańców. Wiceprezydent miasta wskazuje na przeprowadzone wśród mieszkańców badania, które pokazują, że gros z nich popiera decyzję włodarzy Wrocławia.
Wprowadzenie nocnej prohibicji w sprzedaży alkoholu staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem w polskich miastach. Według danych "Dziennika Gazety Prawnej" z początku kwietnia 2023 roku, około 10 procent polskich gmin już skorzystało z możliwości wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.
W niektórych przypadkach zakaz obowiązuje na obszarze całych miejscowości, podczas gdy w innych ogranicza się jedynie do wybranych dzielnic. Takie regulacje wprowadzono między innymi w miastach takich jak Gdańsk, Kraków czy Zakopane.