Tym razem Glapiński nie zaskoczył. Póki co obyło się bez sensacji

Adam Bysiek
04 kwietnia 2024, 16:04 • 1 minuta czytania
Kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przyniosło oczekiwaną decyzję – stopy procentowe pozostają na dotychczasowym poziomie, czyli 5,75 proc. Decyzja ta została ogłoszona tuż po informacji o skierowaniu wniosku do Trybunału Stanu w sprawie Adama Glapińskiego.
Stopy procentowe w kwietniu 2024 – decyzja RPP JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie ze swoimi kompetencjami, monitoruje i podejmuje decyzje dotyczące polityki pieniężnej w kraju.


Narodowy Bank Polski ogłosił w czwartek, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po posiedzeniu w dniach 3-4 kwietnia podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. To kolejne spotkanie RPP, które utrzymuje stabilność stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc.

Stopy procentowe w kwietniu 2024

– Główna stopa procentowa pozostała bez zmian na poziomie 5,75 proc.. W zasadzie nikt nie oczekiwał, że może dojść do takiej zmiany, nawet przy spadku inflacji do poziomu 1,9 proc., wyraźnie poniżej 2,5 proc. celu oraz do najniższego poziomu od początku 2019 roku – mówi nam Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB

Eksperci, analizując najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zwracają uwagę na skutki powrotu daniny na odstawowe produkty żywnościowe.

Oczywiście warto pamiętać, że ostatni niski odczyt to efekt bardzo wysokiej bazy z zeszłego roku, a efekt ten będzie się zmniejszał w kolejnych miesiącach. Co więcej, od 1 kwietnia powróciła 5% stawka VAT na żywność, a od połowy roku najprawdopodobniej czekają nas podwyżki cen energii, co wpłynie najmocniej na odbicie inflacji. Michał StajniakWicedyrektor Działu Analiz XTB

Z drugiej strony rezygnacja z wszelkiego rodzaju tarcz inflacyjnych przybliży nas szybciej do celu inflacyjnego, gdyż “baza” cenowa w tym roku pozwoli na spadek cen do celu w roku przyszłym, co jest potwierdzone przez marcowe projekcje NBP – twierdzi ekspert.

– Co więcej, uwzględniając kontynuację tarcz, inflacja nie znalazłaby się w celu do końca 2026 roku. Wobec tego nieco wyższa inflacja teraz może nas przybliżyć do cięcia stóp procentowych w przyszłym roku – wyjaśnia nam Stajniak.

Obniżka stóp procentowych

Michał Stajniak twierdzi, że pojawia się spekulacja, że w przypadku utrzymania inflacji w celu do połowy tego roku, RPP mogłaby zdecydować się na cięcie stóp procentowych w czerwcu. Taki ruch miałby być również uzasadniony cięciem stóp procentowych ze strony EBC czy Fed.

– W tym momencie cięcia ze strony tych banków nie są jednak takie pewne. Wydaje się, że najwcześniejszym możliwym terminem cięcia stóp procentowych będzie przełom III i IV kwartału. Jeśli inflacja nie wzrośnie mocno, ceny paliw pozostaną stabilne, to otworzy się droga do obniżek. Do tego momentu powinniśmy również obserwować wciąż mocnego złotego, który pozwoli na to, żeby dalej ograniczać inflację importową, również tej związanej z ostatnimi wysokimi cenami ropy naftowej – dodaje.