Co trzeci Polak nie wie, że dopłaca za plastikowe opakowania. O ile więcej wydajemy?
Od 1 stycznia 2024 roku na przedsiębiorców nałożono dodatkowy obowiązek. Muszą doliczyć do paragonu 20 gr i podatek VAT za każdy wydany jednorazowy kubek z plastiku, a także 25 gr i podatek VAT za pojemnik lub pudełko na żywność, również z syntetycznego materiału.
Zmiana została potocznie określona "opłatą konsumencką". Jednak zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez austriacką markę Waterdrop, aż 34,5 proc. Polaków nie wie, że takie przepisy obowiązują.
Jak Polacy oceniają dyrektywę SUP i opłatę konsumencką?
Waterdrop ujawniło informacje na temat nastrojów społecznych związanych z opłatą konsumencką: 60 proc. respondentów uważa wysokość opłat za odpowiednią, z kolei 29,5 proc. z nich twierdzi, że stawki za duże. Co ciekawe, dla niemal 10,5 proc. ankietowanych opłaty są za niskie.
Waterdrop sprawdziło również nawyki konsumenckie. W obliczu zwiększania świadomości obywateli o problemie zanieczyszczenia środowiska plastikiem nawet 59,7 proc. ankietowanych planuje kupować mniej produktów w jednorazowych opakowaniach, a 7,8 proc. chce całkowicie zaprzestać ich wykorzystywania. Tylko 10 proc. osób nie ma zamiaru nic zmieniać w swoich nawykach, a 22,6 proc. nie podejmuje żadnej decyzji.
Jakie zmiany wprowadzono 1 stycznia 2024 roku?
Dyrektywę Single-Use Plastics w skrócie SUP przyjęto w maju 2019 roku. Rozwiązania z zakresu SUP zostały stworzone po to, aby ograniczyć stosowanie artykułów jednorazowego użytku, które wykonano z plastiku. Zgodnie z badaniami marki Waterdrop, około 35 proc. przebadanych Polaków nie zdaje sobie sprawy, że wydają więcej.
Część z przepisów zaczęła obowiązywać od 24 maja 2023 roku po uprzednim uchwaleniu przez Sejm Ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Kolejne wprowadzono 1 stycznia 2024 roku.
Co dyrektywa SUP zmienia w polskim prawie?
Wszystkie przepisy dyrektywy, które transponowano do polskiego prawa, mają na celu zminimalizowanie zjawiska generowania odpadów z jednorazowych, plastikowych produktów, a także ich negatywnego wpływu na środowisko. Od 24 maja 2023 roku uregulowane zostały aspekty takie jak:
- obowiązki przedsiębiorców wprowadzających do obrotu jednorazowe produkty plastikowe,
- wytyczne odnośnie postępowania z odpadami powstałymi z jednorazowych produktów plastikowych,
- zasady obliczania i pobierania opłaty produktowej.
Do najważniejszych obowiązków wynikających z ustawy zaliczał się zakaz wprowadzania do obrotu:
- wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych,
- patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków mocowanych do balonów,
- pojemników na posiłki i napoje oraz kubków na napoje ze styropianu.
Dyrektywa SUP wymogła również na przedsiębiorcach pobieranie dodatkowych opłat, a także wprowadzenia opakowań alternatywnych. Przedsiębiorcy muszą także prowadzić ewidencję liczby nabytych i wydanych produktów jednorazowych z plastiku.
Dodatkowo wdrożenie dyrektywy SUP nałożyło nowe obowiązki na producentów takich artykułów jak: chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami, filtrów, czy kubków na napoje oraz przyborów higieny osobistej dla kobiet.
Producenci są zobowiązani do oznakowania produktów tak, aby informowały konsumentów o obecności tworzyw sztucznych, niewskazanych sposobach unieszkodliwiania oraz negatywnym wpływie na środowisko w przypadku zaśmiecania.
Czytaj także: https://innpoland.pl/206921,masz-urlop-a-twoj-pracodawca-pisze-i-dzwoni-powinien-ci-za-to-zaplacic