Tyle zatankujesz za średnią krajową. Wyniki mogą być zaskakujące

Sebastian Luc-Lepianka
07 lipca 2024, 08:42 • 1 minuta czytania
Analitycy Picodi sprawdzili, ile kosztuje benzyna w krajach Europy oraz ile litrów paliwa kupimy za średnią pensję, w tym w Polsce. Na rynku jest przepaść między państwami, a w naszym kraju jest spora różnica w porównaniu do ubiegłego roku.
Ile przeciętny Polak zatankuje litrów benzyny? Fot. Piotr Kamionka/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Utrzymanie samochodu nie należy do tanich. Przy rosnących cenach paliwa w Europie możemy martwić się, ile przeciętnie kosztuje prywatny transport. Analitycy policzyli takie średnie wydatki w całej Europie, nie tylko w Unii. Polska znalazła się na 15. miejscu w tym "indeksie beznyny".


Ile Polak zatankuje benzyny za średnią pensję?

W czerwcu w Polsce średnia cena benzyny wyniosła 6,46 zł (1,50 euro), co uplasowało nasz kraj na 15. miejscu w rankingu cen benzyny w Europie. Jeżeli wyodrębniamy kraje należące do UE, to Polska będzie 6. najtańszym krajem. 

Co więcej, analitycy wskazują, że jest poprawa w porównaniu do ubiegłego roku. Przeciętny Polak zatankuje 895 litrów benzyny za średnią krajową, czyli o 90 litrów więcej niż przed rokiem.

W Polsce zgodnie z najnowszymi danymi GUS średnia krajowa wynosi 7 999 zł brutto (5 783 zł netto). Oznacza to, że przeciętny Polak może zatankować 895 litrów benzyny za średnią pensję (23. miejsce na 43 uwzględnione kraje). Rok temu wskaźnik ten był o 90 litrów gorszy (805 litrów).

Tak wyglądał indeks benzyny w Polsce w ostatnich latach:

Kto nas wyprzedza na liście? Ranking pierwszej piętnastki wygląda następująco:

Badacze zwracają uwagę, że mimo tego, najlepszą relacją cen paliwa do płac mają kraje, gdzie średnia zarobków jest zwyczajnie wyższa. Przeciętny Szwajcar za średnią krajową może zatankować 2 945 litrów, przeciętny mieszkaniec Luksemburga – 2 594 litry, zaś Duńczyk – 1 922 litry. Najgorzej w Europie wypadły takie kraje jak Mołdawia (430 litrów), Albania (338 litrów) i ogarnięta wojną Ukraina (209 litrów).

Luksemburg plasuje się na 21 miejscu (1,58 euro za litr), indeksu, Szwajcaria jest na 40 pozycji (1,94 euro za litr), a Dania na 41 (2,10 euro za litr). Najdroższe paliwo jest w Holandii, gdzie kosztuje 2,81 euro za litr (przeciętny mieszkaniec kupi 992 l benzyny). To praktycznie pięć razy tyle, co w Kazachstanie.

– W badaniu wykorzystano najnowsze stawki średniego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, opublikowane na oficjalnych stronach internetowych urzędów statystycznych bądź innych odpowiednich instytucji. W niektórych krajach, gdzie oficjalne organy nie publikują informacji nt. wynagrodzeń, posłużyliśmy się statystykami portalu Numbeo – wyjaśnia swoją metodologię Picodi.

Średnie ceny benzyny pochodzą ze strony GlobalPetrolPrices.com i innych lokalnych źródeł. W celu obliczenia indeksu benzyny podzielono średnie wynagrodzenie netto, uzyskane za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń, przez średnią cenę 1 litra benzyny w czerwcu. Waluty zostały przeliczone po średnim kursie za czerwiec 2024 roku wg danych Google Finance.

Czytaj także: https://innpoland.pl/205856,podatek-od-samochodu-spalinowego-problem-z-bruksela-i-rozmowy-z-ke