Kolejne starcie w koalicji. Hołownia powiedział, co jego klub zrobi ws. flagowego pomysłu Tuska
Na rządowy program "kredyt na start" napiera fala krytyki. Negatywną ocenę wystawiło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Ministerstwo Finansów. Teraz flagowy pomysł rządu Tuska jest blokowany przez jednego z koalicjantów.
"Kredyt mieszkaniowy #naStart" był jednym z najważniejszych punktów kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Jednak już od momentu opublikowania pierwszego projektu ustawy o "Kredycie mieszkaniowym #naStart" kontrowersje nie milkną. Teraz głos krytyki wyraził przewodniczący Polski 2050 – Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia krytykuje "kredyt mieszkaniowy #naStart"
Marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 2050 powiedział, że nie będzie poparcia ze strony jego partii w sprawie "kredytu mieszkaniowego #naStart". Szymon Hołownia widzi jednak opcję, która otworzy drzwi do zaakceptowania propozycji Koalicji Obywatelskiej. Program musiałby być bardziej sprawiedliwy i oferować realne wsparcie dla budownictwa społecznego, na którym – jak podkreślił – zależy Polsce 2050.
Kredytu zero procent nie poprzemy. Nic się w tej sprawie nie zmieniło. Jeżeli ta propozycja doprowadzi do tego, że będzie bardziej sprawiedliwa, pojawią się formy realnego wsparcia budownictwa społecznego, na którym nam bardzo zależy, to tak. Ale uważamy, że rozwiązania, które zapewnią prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów, to nie jest najlepsze rozwiązanie. Od tego nie będzie większej podaży mieszkań.
Szymon Hołownia zaznaczył, że widzi prawdopodobieństwo przepływu środków państwowych w ręce deweloperów. Jego zdaniem to złe rozwiązanie. Nie sprawi to, że pojawi się większa podaż mieszkań na rynku nieruchomości.
Kredyt zero w ogniu krytyki resortów funduszy i finansów
"Kredyt mieszkaniowy #naStart", określany również "kredytem zero" został skrytykowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort wskazał, że projekt ustawy zawiera propozycje, które nie będą w stanie rozwiązać problemu na rynku mieszkaniowym.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwróciło uwagę na fakt, że nawet rodzina z trójką dzieci będzie mogła skorzystać z programu i to nawet w sytuacji, kiedy posiada nieruchomość. Jeśli taka możliwość się utrzyma, to będzie mogło to doprowadzić do nadużyć i wykorzystywania państwowych dopłat do kredytów osób, których w rzeczywistości stać na finansowanie bez pomocy państwa.
Dodatkowo, gospodarstwo domowe z co najmniej trójką dzieci może skorzystać z programu, nawet jeżeli posiada już nieruchomość. Utrzymanie, że posiadana w trakcie przystąpienia do programu nieruchomość musi być zbyta, a nie sprzedana, w opinii MFiPR, może prowadzić do nadużyć i wykorzystywania państwowych dopłat do kredytów przez beneficjentów, których stać na zaciągnięcie kredytu na rynku bez wsparcia.
Projekt "kredyt mieszkaniowy #naStart" oceniło też negatywnie Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu założenia projektu mogą doprowadzić nawet do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym w krótkim okresie, przed odpowiednim dostosowaniem podaży mieszkań.