Żabka wyprzedziła konkurencję. Kasy samoobsługowe w końcu mogą zyskać ważną funkcję

Marcin Gościński
25 lipca 2024, 12:40 • 1 minuta czytania
Żabka wprowadza nowe rozwiązanie, które może wywołać prawdziwą rewolucję w systemie pracy kas samoobsługowych. Sieć sklepów pokazała technologię umożliwiającą rozwiązanie problemu z kolejkami klientów, nagromadzających się wskutek tego, że jeden z nich czeka na akceptację chęci zakupu artykułu. Żabka wykorzystuje w celu weryfikacji pełnoletności m.in. historii zakupów.
Kasy w samoogsługowych Żabkach Nano będą w stanie ocenić wiek kupującego Lukasz Gdak/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy. Zgodnie z nimi wydłużono listę produktów, które musi zatwierdzić kasjer przy kasach samoobsługowych. Dotyczy to artykułów przeznaczonych dla osób powyżej 18. roku życia, a konkretnie energetyków.


Konieczność akceptacji transakcji przez kasjera, czy innego, upoważnionego do tego pracownika sklepu, stwarza dodatkowe problemy kupującym. Klienci nieraz muszą czekać po kilka minut na zatwierdzenie zamówienia. Dodatkowo sytuacja jest stresująca, ponieważ nieraz zdarza się, że w kolejce za osobą czekającą na akceptację pracownika sklepu, wydłuża się kolejka.

Żabka rozwiązała problem, z którym mierzą się inne sieci

Zakup produktów przeznaczonych dla osób powyżej 18. roku życia jest sporą przeszkodą i nie zapowiadało się, że któraś z sieci sklepów zrobi coś z tym dość uciążliwym problemem. Swoją konkurencję wyprzedziła Żabka. Wdrożyła rozwiązanie, które rozwiązuje problem.

Od 1 stycznia 2024 roku energetyki są traktowane jako alkohol, co oznacza, że sprzedawcy muszą weryfikować wiek kupujących. Jak wynika z informacji przekazanej poprzez aplikację sklepu, Żabka wprowadziła automatyczną weryfikację pełnoletności kupujących.

Żabka może to sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszym jest zeskanowanie aplikacji. Wtedy system analizuje historię zakupów i dowiaduje się, czy klient kupował już wcześniej artykuły przeznaczone dla dorosłych. Dzięki tej wiedzy system Żabki wnioskuje, że kasjer musiał już potwierdzić pełnoletność wcześniej w zwykłym, stacjonarnym sklepie.

Jeśli już dokonywałeś w Żabce (nawet tej nie Nano) zakupów produktów, które wymagają skończonych 18 lat i kasjer zeskanował kod kreskowy Żappka, to znaczy, że masz więcej niż 18 lat. Teraz na ekranie dotykowym przy lodówce wybierz opcję weryfikacji Żappką i przyłóż do ekranu QR, ten sam, który umożliwia otwarcie drzwi do Nano, dostępny w aplikacji Żappka w zakładce Nano. Przykładasz kod QR do czytnika pod ekranem, co odblokowuje lodówkę.Żabka NanoEnergetyki tylko dla pełnoletnich – Jak je kupić w Żabkach Nano od 2024 roku?/ źródło: nano.zabka.pl

Drugą metodą, którą Żabka wyjaśnia na swoim blogu, jest skanowanie twarzy. Korzystając z tej opcji, konsument widzi swoje odbicie na ekranie i musi wykonywać ruchy zgodnie z poleceniami aplikacji. Trzeba wykonać jeden gest głową – obrócić ją zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę.

Czy nadchodzi duża zmiana w działaniu kas samoobsługowych?

Żabka wdrożyła unikalne na skalę kraju rozwiązanie w punktach Nano. Do skorzystania z niej niezbędna jest aplikacja Żappka. Wprowadzenie technologii automatycznej weryfikacji pełnoletności może być przełomem w branży sklepów spożywczych.

Wskazuje na to szczególnie pierwsza opcja weryfikacji wieku. Duże sieci sklepów m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, czy nawet nieco mniejsze, jak Stokrotka, stworzyły swoje aplikacje. Przechowują one historię zakupów i z pewnością znajdują się tam informacje na temat nabywanych, na przykład artykułów alkoholowych.

Weryfikacja mogłaby zatem działać tak, jak w przypadku Żappki. System sprawdzałby, czy w zwykłym sklepie stacjonarnym nabyto już, chociażby energetyka i na tej podstawie pozwalałby na nabycie artykułów dla dorosłych przy kasie samoobsługowej.

Sprawa komplikuje się w przypadku wyrobów alkoholowych. W momencie sprzedaży kasjer musi nie tylko sprawdzić, czy kupujący jest pełnoletni, ale także ocenić stan trzeźwości. W 2023 roku Żabka Nano testowała rozwiązanie, które miałoby umożliwić tę akcję, ale ostatecznie z niego zrezygnowała.

Można jednak stwierdzić, że wprowadzenie weryfikacji wieku za pośrednictwem historii zamówień, czy skanu twarzy, jest krokiem w stronę usprawnienia robienia zakupów poprzez kasy samoobsługowe.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207566,nowe-swiadczenie-ma-budzet-nawet-16-mld-zl-znamy-date-skladania-wnioskow