W tym urzędzie pracują tylko 7 godzin dziennie. Nie jest jednak tak różowo
Od 1 września 2024 roku Urząd Miasta we Włocławku pracuje według nowego trybu. Zmiany zostały wprowadzone na kanwie zarządzenia prezydenta Nr 354/2024 z dnia 16 sierpnia 2024 r.
Ustalono w nim, że czas pracy w Urzędzie Miasta nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i średnio 35 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Pomysłodawcą wprowadzenia zmian był prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.
Zmiana ma zapewnić balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym
O komentarz dotyczący efektów zarządzenia prezydenta Krzysztofa Kukuckiego poprosiliśmy główną specjalistkę ds. informacyjno-publicystycznych. Zapytaliśmy, co krótszy tryb pracy wniósł do życia pracowników Urzędu Miasta Włocławka.
– Zmiana ta, obecnie realizowana w formie pilotażu, ma zapewnić balans pomiędzy życiem prywatnym, a życiem zawodowym. Dzięki temu pracownicy Urzędu Miasta Włocławek mogą mieć więcej czasu dla siebie i własnych rodzin m.in. rodzice i opiekunowie, dla których godzina jest cennym "zapasem". – wyjaśniła Aleksandra Bartoszewska.
Czy mieszkańcy odczuwają skutki uboczne krótszej pracy urzędników?
Główna specjalistka ds. informacyjno-publicystycznych w Urzędzie Miasta Włocławek rozwiała ewentualne wątpliwości, które mogłyby się pojawić w kontekście efektywności pracy urzędników. W jej ocenie rozporządzenie prezydenta niczego nie zmienia.
– Skrócenie czasu pracy urzędników nie wpływa na godziny pracy Urzędu Miasta Włocławek i tym samym interesanci mogą załatwiać sprawy urzędowe w tych samych godzinach, co zwykle – poinformowała Aleksandra Bartoszewska.
Rano jesteśmy wcześniej, żeby się do naszej pracy przygotować, a pod koniec dnia – jeśli jest jeszcze coś do zrealizowania, też w dużej mierze jesteśmy "elastyczni".
Według głównej specjalistki ds. informacyjno-publicystycznych obsługa mieszkańców jest priorytetem. Podkreśliła przy tym, że aby zrealizować sprawę konkretnego petenta do końca, urzędnicy nie trzymają się sztywno 7-godzinnego wymiaru pracy.
Czas pracy skrócony do 7 godzin, ale nie dla wszystkich. Tych grupy zmiany nie dotyczą
W natłoku informacji dotyczących reformy w Urzędzie Miasta we Włocławku mogły umknąć pewne niuanse. Urzędnicy mają skrócony czas pracy do 35 godzin tygodniowo, ale co w takim razie z osobami, które wykonują swoje obowiązki zawodowe na terenie placówki, ale nie są urzędnikami np. sprzątaczki, konserwatorzy, czy gońcy?
Zapytaliśmy o to Panią Aleksandrę Bartoszewską. Podkreśliła, że sprzątaczki są zatrudniane przez firmy zewnętrzne. Dlatego ich zmiany nie dotyczą. W kontekście pozostałych stanowisk w placówce poinformowała, że na ten temat może wypowiedzieć się Sekretarz Miasta Włocławek – Pani Wiesława Konopczyńska.
– Wszystkich pracowników Urzędu Miasta Włocławek, w tym osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych i obsługi, a więc także konserwatorów, od 1 września 2024 r. obowiązuje taka sama norma czasu pracy, tj. 7 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym – poinformowała Pani Wiesława Konopczyńska.
– Pragnę również wskazać, że z wyjątkiem pracowników zatrudnionych na stanowiskach gońców, którzy pracują w systemie zadaniowego czasu pracy, pozostali pracownicy Urzędu są zatrudnieni w systemie równoważnego czasu pracy – wyjaśniła Sekretarz Miasta Włocławek.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207590,czterodniowy-tydzien-pracy-coraz-blizej-rzad-rozpoczal-juz-badania