INNPoland_avatar

Płatne wolne piątki? To nie fantazja, a rewolucja w dużej polskiej firmie

Sebastian Luc-Lepianka

25 stycznia 2024, 17:30 · 2 minuty czytania
Herbapol Poznań S.A. zaczyna skracać czas pracy do 4 dni w tygodniu. Zapewnia przy tym, że "to nie są puste słowa" i od stycznia wprowadza wolny piątek, za który pracownicy otrzymują wynagrodzenie.


Płatne wolne piątki? To nie fantazja, a rewolucja w dużej polskiej firmie

Sebastian Luc-Lepianka
25 stycznia 2024, 17:30 • 1 minuta czytania
Herbapol Poznań S.A. zaczyna skracać czas pracy do 4 dni w tygodniu. Zapewnia przy tym, że "to nie są puste słowa" i od stycznia wprowadza wolny piątek, za który pracownicy otrzymują wynagrodzenie.
Polska firma testuje rewolucyjne rozwiązanie. Fot. Herbapol Poznań/Facebook
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Polska firma farmaceutyczna zaczęła od wprowadzenia jednego wolnego piątku w styczniu, a dąży do uczynienia ich wszystkich wolnymi od pracy. Stawia przy tym bardzo konkretne obietnice do 2025 roku.


4-dniowy tydzień pracy

"Herbapol Poznań tworzą ludzie i to właśnie nasi Pracownicy są największą wartością i filarem jej działalności, dlatego wprowadzamy szeroko zakrojone działania mające na celu zadbać o ich dobrostan. Work-life-balance to w naszej firmie nie są puste słowa. W 2025 roku w Herbapolu Poznań wdrożymy 4-dniowy tydzień pracy, właśnie w trosce o naszych Pracowników. Tym samym zyskają oni dodatkowy, płatny wolny dzień w tygodniu" – czytamy w ogłoszeniu na social media firmy. 

Zapewnia ona, że cel ma być osiągnięty do końca 2024 roku, a pierwszy długi weekend ma już za sobą. Zachęca przy tym do rekrutacji, aby Polacy przekonali się, że praca w takim trybie jest możliwa.

Podzielone opinie Polaków

Jak pisaliśmy na INNPoland, ankieta z końca roku 2023 pokazuje, że aż 53 proc. przebadanych pracowników preferuje model pracy 4 dni w tygodniu, po 8 godzin. Pokrywa się to z wynikami "Barometru Polskiego Rynku Pracy" przygotowanego przez Personnel Service. W nim ponad jedna czwarta badanych marzy o takim rozwiązaniu. Jeszcze w roku 2022 proporcje były odwrotne, 54 proc. Polaków było przeciwnych takiemu rozwiązaniu. W 2019 roku przeciwnych było 63 proc. Polaków.

"Szok! Polacy nie chcą krócej pracować. I wiecie co? Wcale się nie dziwię" – pisał w swoim felietonie Konrad Bagiński. Z roku na rok jednak widać wyraźną poprawę stosunku Polaków do rewolucji w czasie pracy.

Powoli doganiamy tym sposobem zagraniczną opinię. Japoński oddział Microsoftu był jedną z pierwszych firm testujących takie rozwiązanie i to jeszcze przed pandemią. O eksperymencie zrobiło się głośno po tym, jak okazało się, że nowy system pracy spowodował wzrost produktywności pracowników o 40 proc.

– Największe szanse na czterodniowy tydzień pracy mają pracownicy zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT. Tutaj są możliwości skracania tygodnia pracy przy monitorowaniu kosztów i wydajności – przekonuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, cytowany przez portal pulshr.pl.

Czytaj także: https://innpoland.pl/202496,czterodniowy-tydzien-pracy-w-polsce-dla-kogo-i-jakie-korzysci