Zobacz, czy nie znamy twojego hasła do konta służbowego.Tak jak reszta internetu
NordPass publikuje wyniki szóstego badania Top 200 Najpopularniejszych Haseł, które pokazuje nam, jak bardzo nie dbamy o cyberbezpieczeństwo. W tym roku po raz pierwszy ujawniono hasła do kont osobistych i służbowych.
Najpopularniejsze hasła na świecie
Badanie służy przede wszystkim przypomnieniu nam, byśmy nie dawali się lenistwu podczas wybierania kombinacji znaków na hasło. Pierwsze 27 kombinacji z globalnej listy przestępcy mogą złamać w czasie poniżej sekundy. Jak podaje raport, dotyczy to 78 proc. najpopularniejszych haseł ma świecie.
Na pierwszym miejscu znajdziemy sznureczek 123456 - znaleziono ponad 3 miliony użycia takiej kombinacji przy zabezpieczaniu kont. Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:
Na samym końcu top 200 znajdziemy hasło "cheese". "Serem" zabezpiecza się 23 292 użytkowników.
Wszystkie są do złamania w mniej niż sekundę. Pełną listę znajdziecie na tej stronie.
Najpopularniejsza hasła w Polsce
Badanie objęło 44 krajów, w tym nasz. Zestawiono hasła w 20 najpopularniejszych, a na czele w obu kategoriach jest… 123456, używane na 13470 kontach. Za to patriotyczne "polska" dopiero na miejscu 9, stosowane do zabezpieczenia 2501 kont.
Tak wygląda 20 popularnych haseł do kont prywatnych:
A tak do kont służbowych:
Niepokojące wnioski
Tegoroczne badanie po raz pierwszy objęło konta służbowe i osobiste. Przebadano 2,5 terabajty danych pobrane z publicznie dostępnych źródeł, w tym wycieków publikowanych np. na dark web.
Niestety wnioski nie są optymistyczne, 40 proc. haseł w obu kategoriach niczym się nie różniło.
Po przeanalizowaniu danych z 6 lat możemy stwierdzić, że zwyczaje ludzi dotyczące haseł nie uległy znacznej poprawie. Zatem pomimo wysiłków wielu organizacji mających na celu szerzenie świadomości, problem ten jest nadal tak powszechny jak zawsze.
NordPass przypomina o dobrych nawykach przy ustalaniu haseł. Podstawa to tworzyć je z jak największą liczbą znaków, mieszając symbole, litery (duże i małe), cyfry. Trzymajmy się z dala od kombinacji łatwych do zgadnięcia, jak imiona czy daty urodzin.
Warto przeglądać hasła i w kluczowych dla nas miejscach je zmieniać. A także upewniać się, że ich nie powtarzamy. To jedna z podstawowych zasad cyberhigieny, by wyciek danych z jednego z nich nie ułatwił dostępu do innych.
Warto jednak zauważyć, że również posiadanie tej samej nazwy użytkownika dla więcej niż jednego konta może stać się źródłem kłopotów.
Czytaj także: https://innpoland.pl/204254,masz-takie-haslo-wiec-znasz-je-nie-tylko-ty-ale-pol-swiata