Pięć sposobów, jak zmniejszyć rachunki za prąd. Rząd przedstawia propozycje

Sebastian Luc-Lepianka
19 listopada 2024, 15:40 • 1 minuta czytania
W lipcu 2024 roku odmrożono ceny energii, co wpłynęło na nasze portfele. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy z nowymi mechanizmami osłonowymi, które mają zmniejszyć odczuwalne podwyżki. Jest pięć opcji.
Czy ceny energii znowu zostaną zamrożone? Resort klimatu przedstawia propozycje. Fot. Deposit/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Projekt ustawy powstał po analizie funkcjonowania wcześniejszych mechanizmów osłonowych w latach 2023-2024. Resort klimatu miał przebadać, które obszary wymagają usprawnienia. Możemy zapoznać się z pięcioma propozycjami, mającymi na celu odciążyć konsumentów.


Sposoby na mniejsze ceny energii

Celem projektu jest wprowadzenie działań osłonowych w 2025 r. dla gospodarstw domowych, dzięki czemu odbiorcy ci nie odczują w sposób znaczący wzrostu rachunków za energię elektryczną.UD164 projekt ustawyMinisterstwo Klimatu i Środowiska

Pierwszy to przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną. Odbiorcy w gospodarstwach domowych będą mieć mniejsze ceny, niż te wynikające z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Drugi pomysł resortu zakłada, że przedsiębiorstwa obrotu energią będą składać wnioski o zatwierdzenie taryf w celu obniżenia cen energii w drugiej połowie 2025 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki otrzyma uprawienia do wezwania sprzedawców do obniżenia taryf dla energii elektrycznej, jeśli dojdzie do zmiany zewnętrznych warunków wykonywania przez nich działalności gospodarczej.

Opcja trzecia to zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla gospodarstw domowych w 2025 roku.

Poprawiony zostanie także przepływ środków finansowych przeznaczonych na wypłatę rekompensat oraz zwrotu nadpłaty odpisu na fundusz. 

"Projekt w szczególności wprowadzi możliwość przesuwania środków zgromadzonych w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny przez Zarządcę Rozliczeń, na polecenie dysponenta Funduszu – ministra właściwego do spraw energii – oraz dostosuje terminy na rozliczenie końcowe dotyczące stosowania mechanizmu ceny maksymalnej w 2025 r. do terminów innych rozliczeń" – czytamy w wykazie prac legislacyjnych.

Piąty sposób również dotyczy usprawnienie systemu rekompensat, z tym że “poprzez dodanie przepisów precyzujących rozliczenie przyznanej pomocy publicznej w postaci ceny maksymalnej dla podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie 2024 r."

OZE i mniejsze rachunki

W przyszłości od wysokich opłat za energie ratować ma nas energia odnawialna. Oprócz projektu ustawy o mechanizmach osłonowych, do dziennika ze strony resortu klimatu trafił także projekt o "zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw", aby do 2030 roku poprawić ten wskaźnik w kraju.

Kluczowa może być także zielona transformacja. Branża fotowoltaiczna liczy na przykład na wprowadzenie regulacji umożliwiających rozwój technologii magazynowania energii. Te mogą być rozwiązaniem na pewne polskie praktyki, gdy prosumenci wyciskają z paneli, ile się da. Co z obecnie funkcjonującą siecią energetyczną zwyczajnie się nie sprawdza.

"Posiadacze instalacji fotowoltaicznych, często nadmiernie wprowadzają energię do sieci, przyczyniając się do znaczącego wzrostu napięcia, a tym samym niestabilnej pracy instalacji" – czytamy na stronie URE.

Czytaj także: https://innpoland.pl/209032,skargi-na-dzialanie-fotowoltaiki-czemu-fotowoltaika-wylacza-urzadzenia-agd