Willow to kwantowy chip od Google. Może być argumentem za teorią multiwersum 

Wiktor Knowski
11 grudnia 2024, 17:35 • 1 minuta czytania
Najnowszy chip wyprodukowany przez laboratorium komputerów kwantowych Google’a wykracza poza nasze dotychczasowe rozumienie mocy obliczeniowych. Zadania, które najszybszemu superkomputerowi zajęłyby 10 septylionów lat, chipowi Willow zajmują 5 min.
Najnowszy chip wyprodukowany przez laboratorium komputerów kwantowych Google’a wykracza poza nasze dotychczasowe rozumienie mocy obliczeniowych. Zadania, które najszybszemu superkomputerowi zajęłyby 10 septylionów lat, chipowi Willow zajmują 5 min. Fot.: HANDOUT/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Badaczki i badacze z laboratorium Google Quantum AI dokonali prawdziwego przełomu w dziedzinie komputerów kwantowych. Te, zamiast operować na tzw. bitach, reprezentujących 1 albo 0, działają na kubitach – jednostkach odpowiadających spektrum od 1 do 0 włącznie, które mogą istnieć w wielu stanach jednocześnie (wchodzimy tutaj w mechanikę kwantową, ale jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, polecam ten artykuł od IBM).


W praktyce zastosowanie tej technologii umożliwia przeprowadzanie niezwykle złożonych zadań w bardzo krótkim czasie. Poprzedni przełom w tej dziedzinie miał miejsce w 2019 roku, kiedy laboratorium Google zaprezentowało światu chip Sycamore. Był on zdolny w 200 sekund przeprowadzić proces obliczeniowy, który najpotężniejszemu superkomputerowi zająłby 10 tys. lat. 

Jego następca – Willow przekracza tę granicę w skali, która podważa nasze dotychczasowe wyobrażenie mocy obliczeniowych chipów komputerowych. 

Dowody na istnienie równoległych wymiarów

Najnowszy chip, wyprodukowany przez badaczy Google w Santa Barbara, potrafi w 5 min wykonać zadanie, które najpotężniejszemu współczesnemu superkomputerowi zajęłoby 10 septylionów lat. Tak, mówimy tutaj o liczbie z 24 zerami. Dla porównania jest to zdecydowanie więcej, niż wiek wszechświata. 

Według artykułu opisującego najnowszy wynalazek Google Quantum AI, ta niewyobrażalna liczba może być argumentem za istnieniem równoległych wymiarów. 

"Ta oszałamiająca liczba przekracza znane skale czasowe w fizyce i znacznie przekracza wiek wszechświata. Uwiarygodnia ona pogląd, że obliczenia kwantowe występują w wielu równoległych wszechświatach, zgodnie z ideą, że żyjemy w multiwersum, co jako pierwszy przewidział David Deutsch" – czytamy w artykule. 

Komputery kwantowe w szkoleniu AI

Willow rozwiązuje również jeden z największych problemów związanych z komputerami kwantowymi, które często popełniały błędy. Stworzenie systemu opartego na większej liczbie kubitów umożliwiło badaczom i badaczkom znaczne ich zmniejszenie.

Nad swoimi chipami kwantowymi pracują równolegle Microsoft, Amazon i IBM. W przyszłości mają one stać się m.in. koniecznym elementem szkolenia nowych modeli AI. 

"Moi koledzy czasami pytają mnie, dlaczego opuściłem rozwijającą się dziedzinę AI, aby skupić się na komputerach kwantowych. Moja odpowiedź brzmi, że obie okażą się najbardziej przełomowymi technologiami naszych czasów, a zaawansowana AI znacznie skorzysta na dostępie do komputerów kwantowych" – pisał założyciel Google Quantum AI, Hartmut Neven.